Bootstrap Framework 3.3.6

Over a dozen reusable components built to provide iconography, dropdowns, input groups, navigation, alerts, and much more...

Zdravo, živo!

Moderator: IriS

Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133051
Ovo je tema o sekusalno prenosivim bolestima koje mogu svakome od nas da se dese...tj uglavnom svakome... zavisno od procene partnera i svesti o zastiti....

Vecina gay ljudi premalo zna o seksualno prenosivim bolestima... ne svodi se sve samo na seks... imas ga sa nekim i gotovor... pitanje je "Sta posle toga i sta ste poneli sa sobom a nista ga doneli prilikom dolaska kod nekog"

Mislite o tome....

ja cu se potruditi da vam predstavim neke od najcescih seksualno prenosivih bolesti od kojig mogu oboleti i muskarci i zene....


pa da krenemo redom....
Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133057
* Condylomata acuminata * (KONDILOMI)



Condylomata acuminata

Ovi kondilomi se obicno jednostavno dijagnostikuju. Najcešce se nalaze u introitusu vagine (sa unutrašnje strane polnih usana), cunastoj jami, medjici, bocnim zidovima vagine i na grlicu materice (ukoliko je pre infekcije postojala ektopija ili neka druga promena na epitelu grlica materice). Papilarne su površine sa uglavnom izraženom keratinizacijom. Obojeni su belo ili, ako su bez keratinizacije, boje se roze pod dejstvom sircetne kiseline. Resicasti kondilomi na grlicu materice na prvi pogled lice na ektopiju, ali se razlikuju po tome što su kondilomatozne resice razlicite dužine, pravca i svaka ima karakteristican krvni sud, koji se na vrhu završava malom ''omcom''. Karakteristika resicastih kondiloma je i to da po premazivanju grlica materice Lugolovim rastvorom medu resicama ostaju tragovi joda, dok ektopija uvek ostaje potpuno neobojena. Ukoliko promene perzistiraju duže vremena, vidaju se manji ili veci karfiolasti izraštaji. Histološke karakteristike HPV infekcije su veoma zadebljan epitel sa brojnim faltama oko stabljika vezivnog tkiva. Izražena je koilocitoza, akantoza, papilomatoza, parakeratoza, ponekad hiperkeratoza. Kod celija koje pokazuju koilocitozu jedra su hiperhromaticna i diskarioticna oivicena svetlim haloom. Prisustvo ili odsustvo mitotskih figura je važan kriterijum za razlikovanje CIN lezija (aneuploidija) od benignih virusnih lezija (poliploidija) prema radovima Reagana iz 1981. i Winklera iz 1984. godine, dokazano je da celije inficirane tipovima 6 i 11 HPV-a pokazuju poliploidiju (ali sa normalnim mitozama), dok su kod tipova 16 i 18 uocene aneuploidija i abnormalne mitoze.

Korelacija izmedu pojedinih tipova HPV-a i vrste i stepena lezija na grlicu materice je dokazana. Tipovi 6 i 11 nalaze se uglavnom u benignim lezijama ili nižim stepenima CIN, dok se tipovi 16, 18, 31, 33, 35, 39 i 42 mogu naci u CIN težeg stepena i karcinomu grlica materica.

Poslednjih godina iznose se podaci sa sve vecom koncidencom HPV-a, CIN i karcinoma grlica materice. Celije izmenjene HPV-om konstatovane su u 90% CIN i u 90-95% planocelularnih karcinoma grlica materice. Veruje se da i u preostalim slucajevima CIN i karcinoma postoji infekcija HPV-om, ali se ne može potvrditi zbog malog broja cestica virusa, a moguce je i da je u pitanju tip virusa koji do sada nije identifikovan.

Seksualni kontakt kao nacin prenošenja HPV infekcije potvrden je nalazom infekcije u oko 60% ispitivanih partnera.

HPV tipizacija

HPV DNA se otkriva u visokom procentu kod malignih i premalignih lezija cerviksa. HPV igraju kauzalnu ulogu u nastanku CIN i karcinoma cerviksa. Na osnovu rasporeda DNA sekvenci otkriveno je preko 70 tipova HP virusa. Na genitalnom traktu srece se 22 tipa. Kod 70% - 80% karcinoma cerviksa može se utvrditi prisustvo tip 16 i 18 HPV, a kod 15% karcinoma cerviksa su ostali tipovi. Osim toga, utvrdeno je da lezije na grlicu, kod tipova 16 i 18, znatno cešce progrediraju ka karcinomu, za razliku od drugih tipova (6, 11) ili ako nema HPV. Dokazano je da kod 1,3% - 38% žena sa urednim citološkim i kolposkopskim nalazom teat na HPV pozitivan. Oko 10% osoba u starosti od 20 - 50 godina je HPV pozitivno. Medutim, konstatovano je da i pored ponavljanog pozitivnog HPV nalaza, a pri urednom citološkom i kolposkopskom, incidenca displazija i karcinoma nije rasla. Ovo je zato što imuni sistem žene pod kontrolom drži infekciju. Žena celog života može da drži pod kontrolom HPV infekciju, ali to ne znaci da se infekcija nece aktivirati ako dode do pada imuniteta organizma.

Metode tipizacije

Elektronskim mikroskopom u malignoj celiji su otkrivene partikule HPV bez mogucnosti da se kaže koji je tip virusa. Iz tog razloga, otkrivene su metode iz domena molekularne biologije koje identifikuju tip virusa. Southern blot metoda ima vrlo visoku specificnost i senzitivnost, ali je veoma zahtevna po pitanju tehnike i postupak dugo traje (mesec dana od uzimanja brisa do dobijanja rezultata).

Pored ove metode koristi se dot blot metoda, PCR, koji se danas puno koristi i in situ hibridizacija koja se danas najcešce koristi.

Podela tipova HPV

Svi genotipovi HPV su podeljeni u 3 grupe:
Visokog
Srednjeg
Niskog onkogenog potencijala

Ono što je bitno, da su najcešci tipovi 6 i 11 koji izazivaju kondilome. Tipovi sa visokim onkogenim potencijalom su 16 i 18 i oni su najcešci, dok su 31, 33, 35, 39 redi.

Tumori sa prisutnim HPV
Condylomata accuminata 6, 11
CIN od I - III (svi i niskog i visokog onkogenog potencijala)
Bowenoidne papuloze
Invazivni karcinom cerviksa (16, 18, 33, 35, 39)
Karcinom penisa
Karcinom vulve

Faktori rizika

Intaktna porcija sa zdravim skvamoznim epitelom sa svim svojim slojevima predstavlja prepreku za ulazak virusa. Iz tog razloga karcinom cerviksa se razvija na mestu prelaska skvamoznog u cilindricni epitel, odnosno gde nastaje metaplazija cilindricnog u skvamozni epitel. Nastanku metaplazije na PVU doprinosi adolescentni period gde je metaplazija normalan proces, pored toga, hronicni iritirajuci procesi na grlicu doprinose nastanku ulaznog mesta virusa i na trecem mestu, dugotrajna upotreba hormonskih kontraceptiva.

U drugu grupu faktora rizika spadaju oni koji omogucuju kontakt postojece metaplazije sa virusom, a to su:
Rani seksualni život
Promiskuitet
Seksualni život muškog partnera
Loša polna higijena
Upotreba nebarijernih metoda kontracepcije

Terapija

HSIL promene treba obavezno leciti. LSIL, po nekim, stavovima treba samo pratiti obzirom na mali onkogeni potencijal. Medutim, po drugim stavovima, leziju treba odmah tretirati zbog stvaranja anksioznosti pacijentkinje, pored toga postoji opterecenost lekara dugotrajnim pracenjem i izlecenje je preko 90%. Po trecim stavovima, treba zauzeti stav na osnovu HPV tipizacije. Ako je LSIL sa onkogenim tipovima, leziju treba tretirati, ako nema HPV ili su tipovi ne onkogeni leziju treba pratiti.

Postoji i nova korekcija stavova. CIN III treba obavezno tretirati. CIN I i II treba tretirati ako se onkogeni tipovi otkriju u dva testiranja sa razmakom od 6 meseci. Ako se ne nadu, cak i CIN II se može pratiti.

Lecenje se sprovodi u zavisnosti od stadijuma u kome se bolest otkrije. Ako se otkrije u stadijumu LSIL u obzir dolaze destruktivne tehnike. Ako se bolest nade u stadijumu HSIL u obzir dolaze ekscizione metode.

Destruktivne tehnike su:
Krioterapija
Hladna koagulacija
Elektrodijatermija
Laser vaporizacija

U ekscizione tehnike spadaju:
Konizacija nožem
Konizacija laserom
Loop dijatermija
Histerektomija


Kod svake žene sa karcinomom in situ je konizacija dovoljan tretman za izlecenje, bez obzira na godine. Histerektomija dolazi u obzir kod CIN III i karcinoma in situ samo ako postoji dodatni ovarijalni ili uterini faktor.

Klinickim pregledom retko se može postaviti sumnja na HPV infekciju. Kolposkopskim pregledom vrlo cesto možemo da posumnjamo na HPV, ali se mora uvek uraditi biopsija. Meisels i Fortin (1976) su opisali citološku šemu promena na osnovu kojih možemo postaviti dijagnozu, ali se citologija ne preporucuje za definitivnu dijagnostiku. Oni su zapazili grupe celija sa diskeratozom, gustom žutom ili narandžastom citoplazmom i malim hiperhromaticnim jedrima, kao i "celije balone" u kojima je jedro opkoljeno neobicno cistom površinom u obliku prstena. Histološke karakteristike HPV infekcije smo vec opisali. Na taj nacin može se postaviti dijagnoza, ali se ne može odrediti tip virusa, što otežava dalju prognozu bolesti.

Virusne partikule i kapsidni proteini mogu se utvrditi u pocetku infekcije imunocitohemijski ili elektronskom mikroskopijom. U odmaklom stadijumu razvoja infekcije kada je vec došlo do pojave CIN ili karcinoma grlica materice virusne partikule ili kapsidne proteine veoma je teško naci. Sada nam je omogucena zahvaljujuci tehnici DNA hibridizacije, detekcije genomskih sekvenci i tacno odredivanje tipa virusa, što je od kapitalnog znacaja za dalji tretman bolesti.


Slika Slika Slika
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133080
(Politicki korektno bi bilo da naslov teme glasi:"Seksualno prenosive infekcije" ili "Polno prenosive infekcije")

Inace, dobar ti copy/paste, a ja bih iskoristila ovu priliku da vas podsetim da o Polno prenosivim infekcijama mozete da se informisete i u Centru Crvena Linija u Novom Sadu na tel:021/6360-299 i 065/360-2-999 svakog radnog dana od 09h-19h. Kraj telefona i u Centru dezuraju obuceni volonteri za pitanja Hiva, Aidsa, Hepatitisa, Polno prenosivih infekcija i reproduktivnog zdravlja uopste :)
Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133083
Genitalni herpes



HSV tip 1 uglavnom pogađa polne usne gde uzrokuje promene u obliku mehura i kasnije ranica, a isto tako može zaraziti genitalno područje.

HSV tip 2 je uobičajeni uzročnik genitalnog herpesa, ali isto tako može zahvatiti i područe usta tokom oralnog seksa. Osoba koja ima herpes genitalis infekciju lako može preneti virus drugoj osobi tokom polnog odnosa.
Oba tipa herpes simplex virusa mogu prouzrokovati kožne promene vaginalnog područja, penisa, područja oko analnog otvora, na zadnjici i na bedrima. Ponekad se kožne promene javljaju i na drugim delovima tela gde je virus ušao kroz oštećenu kozu.

Simptomi

Mnoge osobe ne znaju da boluju od genitalnog herpesa jer nikad nisu imale simptome ili ne prepoznaju simptome kad ih imaju. Simptomi se mogu razlikovati kod pojedinog pacijenta.
Kad se osoba prvi put zarazi, simptomi se najčešće pojavljuju u roku od dva do deset dana.
Rani simptomi izbijanja genitalnog herpesa uključuju:
- svrab ili osećaj pečenja genitalnog ili analnog područja
- bolovi u nogama, zadnjici ili genitalijama
- Sekret iz vagine
- osećaj pritiska u trbuhu

Ranice se pojavljuju na mestu gdje je virus ušao u telo, kao npr. na usnama, u ustima, na penisu, vulvi, otvoru debelog creva. Takođe se mogu pojaviti na vagini i na cerviksu ili u mokraćnoj cevi kod oba pola.
Najprije se javljaju male crvene kvržice, razvijaju se u mehure i nakon toga pucaju i nastaju bolne otvorene rane. Nakon nekoliko dana rane zarastaju krastama. Drugi simptomi koji se mogu javiti tokom prve epizode simptoma mogu biti: povišena telesna temperatura, glavobolja, bolovi u mišićima, bolno ili otezano mokrenje, vaginalni sekret i otečene limfne žlezde u preponskom području.

Dijagnoza

Sumnja na genitalni herpes se postavlja na temelju razgovora sa pacijentom, opisa promena i tegoba kao i informacijama o zdravlju seksualnih partnera.
Dijagnoza se postavlja temeljnim pregledom i dijagnostičkim testovima.

Lečenje

Ne postoji uzročni lek za lečenje genitalnog herpesa. Praktično, to znaci da zasad ne postoji lek koji se može uzeti, popiti ili namazati koji bi zauvek izlečio ovu bolest.

Antivirusni lekovi koji se koriste za ublažavanje simptoma su:

- Acyclovir
- Famciclovir
- Valcyclovir



Slika Slika Slika
Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133088
Zoe, ko Boga te molim da editujes svog post i da licemerje ostavih za neku drugu priliku...

da ovo je COPY/PASTE i nigde nisam ni napisao da je to sve iz moje glave, bolesti su bolesti i niko nece moci nesto novo da smisli, osim ako ne pronadje neki novi lek... ali je KORISNO da se nadje sve na jednom mestu.... eto i slike sam lepo dodao, na jednoj napisao o kojoj je bolesti rec da ljudi mogu da vide kako to izgleda....
Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133090
* Gardnerella vaginalis *


Uzrocnik

Gardnerella vaginalis je fakultativno anaerobna bakterija. Ima izgled gram negativnih do gram varijabilnih štapica. Nepokretna je, a velicine je prosecno 0.5 x 1.5 lm.

Infekcije kod žena

Gardnerella vaginalis izaziva bakterijsku vaginozu, vulvovaginitis, ali se isto tako nalazi kod 20-40% žena bez znakova infekcije.

Infekcije kod muškaraca

Gardnerella vaginalis kod muškarca može prouzrokovati balanoprostitis, ali njena prisutnost na penisu i u mokracnoj cevi muškarca obicno nije povezana sa klinickim manifestacijama.

Simptomi

Simptomi se javljaju 5-10 dana posle inficiranja, a kod žene se najcešce radi o pojacanom sekretu iz vagine uz pojavu peckanja i svraba. Sekret ima neprijatan miris (po ribi), posebno posle menstruacije i polnog odnosa.
Simptomi kod muškarca ukljucuju osip, peckanje i svrab penisa.
Cesto infekcija prolazi prikriveno, bez simptoma, što pogoduje prenosu bolesti polnim putem.

Dijagnoza

Dijagnoza se postavlja ginekološkim pregledom i mikrobiološkom dijagnostikom.

Lecenje

Lecenje metronidazolom u trajanju od sedam dana
Vrlo je važno naglasiti da je neophodno istovremeno leciti oba partnera kako bi se iskorenila infekcija! U protivnom ce partner koji ostaje zaražen opet prenositi Gardnerellu izlecenom partneru (tzv. ping-pong efekt).

Recidivi

Bolest se ponovo javlja (recidiv) u roku od jednog do dva meseca cak u 5-15 % slucajeva. Neophodno je mesec dana po završetka terapije ponoviti pregled i dijagnostiku kako bi se utvrdilo da li je lecenje bilo uspešno.
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133095
Condylomata acuminata su siljaste polne bradavice koje izazivaju Papiloma virusi. Da, kondilomima se nazivaju polne bradavice, ali ove su siljaste :)
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133099
Originally posted by *STATUS*
Zoe, ko Boga te molim da editujes svog post i da licemerje ostavih za neku drugu priliku...

da ovo je COPY/PASTE i nigde nisam ni napisao da je to sve iz moje glave, bolesti su bolesti i niko nece moci nesto novo da smisli, osim ako ne pronadje neki novi lek... ali je KORISNO da se nadje sve na jednom mestu.... eto i slike sam lepo dodao, na jednoj napisao o kojoj je bolesti rec da ljudi mogu da vide kako to izgleda....

O kakvom licemerju govoris? Ja sam iskoristila tvoju temu da ukazemljudima na koji se telefon mogu javiti za dodatne informacije, gde se mogu pregledati, gde mogu sa ZIVIM covekom popricati o svom problemu i gde mogu jos puno korisnih stvari saznati i cak ucestvovati u edukacijama ove vrste..

Rekla sam da ti je dobar copy/paste, ne znam sta je problem....:puzzle:
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133101
Politicki je nekorektno reci "bolesti".

Nas su ucili da je pravilno upotrebljavati termin ili Polno prenosive infekcije ili Seksualno prenosive infekcije. Nikako "bolesti".

Ti edukujes, ja edukujem, nemamo problem.
Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133102
* Lumphogranuloma venereum *



Cetvrta polna bolest (lymphogranuloma inguinale, lymphogranuloma venereum, donovanoza, Nicolas-Durand-Favreova bolest), prenosi se gotovo iskljucivo polnim putem a izaziva je Chlamydia trachomatis, serotipovi L1-L3. Najcešce se javlja u tropskim i suptropskim podrucjima. Ima 3 stadijuma: primarna lezija, razvije se nakon inkubacije od oko 14 dana u obliku papule ili papulopustule i konacno ulcerira; zatim se oko dve nedelje posle primarne lezije jave buboni, obicno u preponama kao povecani bolni limfni cvorovi, koji mogu medusobno srasti u pakete i fistulirati; kao treci stadijum javlja se genito-ano-rektalna ulcerozna elefantijaza poznata i pod nazivom esthiomene (Jersildov sindrom) pri kojoj može nastati elefantijaza genitalija a može se razviti i striktura rektuma. Limfogranuloma ingvinale (lymphogranuloma venereum) je polna bolest karakteristicna za tropska i suptropska podrucja, a kod nas i u Europi najveca incidenca bolesti se beleži u luckim gradovima, vezano uz prostituciju. Cešca je medu muškom populacijom.

Mikrobiologija

Uzrocnik bolesti je Chlamydia trachomatis, serotipovi L1, L2 i L3.

Klinicka manifestacija bolesti

Prvi klinicki znak bolesti je primarna lezija koja se prezentuje kao papula koja prelazi u papulovezikulu, nakon ceka nastaje plitka ulceracija. Primarna lezija se nalazi na spoljnim genitalijama, a kod žena u vagini ili cerviksu. Otprilike mesec dana nakon javljanja primarne lezije nastupa slika regionalnog limfadenitisa što je glavni simptom bolesti. Limfni cvorovi postupno rastu, kofluiraju medusobno, omekšaju i na kraju prazne preko fistula. Kod muškaraca su najcešce zahvaceni ingivinalni cvorovi i to cešce samo na jednoj strani. Proces se smiruje posle 2-3 meseca. Kasne komplikacije se javljaju godinama nakon primarnog procesa, a javljaju se u obliku ulceracija, striktura i fistula.

Dijagnostika

Dijagnostika se bazira na anamnezi, klinickoj slici, a konacno se dokazuje laboratorijskim metodama; mikroskopiranje preparata bojanog po Giemsi.

Terapija

Antibiotska terapija- tetraciklini.


Slika Slika
Korisnikov avatar
By *deni*
#1133105
Statuse, mislim da je bilo dosta sumadijske lakrdije..
:nokti:
Je l da da sam u pravu?
Korisnikov avatar
By Blady
#1133106
Gadno izgleda... cuvajte se bolesti deco..
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133108
Ovo sto si stavio slike je fenomenalno, mi smo na obuci pregledali gomile takvih :up:

Kada ljudi vide kako to izgleda, dodje im da se malo vise zapitaju.....
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133110
Originally posted by *STATUS*
* Lumphogranuloma ingvinale *

Ne, ne, neeee :doh:

Pomesao si samo nazive, Statuse: Lymphogranuloma venereum je ovo o cemu ovde pises.

A imas Granuloma inguinale ili Donovaniozu.........

To su 2 razlicite infekcije....

Pazi na nazive!
Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133111
* Pediculosis pubis * - ( stidne vasi )

Pediculosis pubis je bolest kože koju izazivaju stidne vaši. Bolest je široko rasprostranjena po citavom svetu. Glavni nacin prenosa je polni kontakt, dok su drugi oblici prenosa uzrocnika retki.

Mikrobiologija

Bolest izaziva stidna vaš, Phtirius pubis. Vaš ima izduženu cetvrtastu glavu sa dva jasno izražena oka. Telo je pljosnato sa relativno velikim zadnjim delom. Stidna vaš je nešto kraca od sive ili bele vaši, ali ima duže nožice. Životni vek vaši je oko mesec dana. Ženka tokom svog životnog veka položi 200-300 jaja (gnjida) koje lepi uz dlaku. Pošto se nova vaš izlegne za 2 nedelje, za oko tri nedelje razvija se odrasli oblik imaga.
Odrasla vaš je pricvršcena uz koren dlake gde sisa krv domacina.

Klinicka manifestacija bolesti

Glavni znak bolesti je svrab u podrucju pubicne regije. Mogu biti zahvacena i perianalne, periumbilikalna, a rede i aksilarna regija. Dlake su posute sitnim belicastim parazitima, gnjidama. Na mestu uboda vaši mogu se naci sitne plavkaste mrlje.

Dijagnostika

Anamneza (promiskuitet, zaraženi partner), nalaz gnjida na dlakama, prisutnost plavih mrlja na koži zahvacene regije, svrab. Dijagnoza se potvrduje nalazom parazita i odraslih vaši lupom.

Terapija

Primena lindana na zahvacena podrucja. Mogu se primeniti i insekticidi


Slika
______________________________________________________
Deni, bezi u Trac Arenic, ovo su ozbiljne teme

:putnik:
Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133125
* Syphilis - sifilis *

Sifilis, jednu od najozbiljnijih polnih zaraznih bolesti, sve rede susrecemo u razvijenim zemljama i zapadnom svetu, a sve cešce u zemljama u razvoju. Godišnje se u svetu zabeleži od 20 - 50 miliona slucajeva. Sifilis uzrokuje bakterija koja je prisutna u krvi i telesnim tecnostima zaražene osobe. Može živeti samo u toploj sredini kakva je u telu. Verovatnoca da se zarazite sifilisom nakon polnog odnosa sa zaraženom osobom je jedan prema dva - narocito kada se radi o sifilisu u ranom razvoju. Kada se bolest prenese (kontakt sa ranom ili cirom), sto ili više sicušnih organizama, zvanih triponemes, produ kroz kožu.

Sifilis je bolest koja se tri deli u tri grupe.

1.- venericni sifilis koji se prenosi polnim putem.
2.- nevenericni sifilis predstavlja konatalni sifilis koji nastaje intrauterinim prenosom sa zaražene majke na dete
3.- endemski sifilis koji se prenosi neseksualnim kontaktom medu ljudima ili preko kontaminiranih predmeta.

Mikrobiologija
Sifilis, jednu od najozbiljnijih polnih zaraznih bolesti, sve rede susrecemo u razvijenim zemljama i zapadnom svetu, a sve cešce u zemljama u razvoju. Godišnje se u svetu zabeleži od 20 - 50 miliona slucajeva. Sifilis uzrokuje bakterija koja je prisutna u krvi i telesnim tecnostima zaražene osobe. Može živeti samo u toploj sredini kakva je u telu. Verovatnoca da se zarazite sifilisom nakon polnog odnosa sa zaraženom osobom je jedan prema dva - narocito kada se radi o sifilisu u ranom razvoju. Kada se bolest prenese (kontakt sa ranom ili cirom), sto ili više sicušnih organizama, zvanih triponemes, produ kroz kožu. Posle samo pola sata predu u limfne cvorove u preponama, a sledeceg dana u krvotok odakle se distribuiraju po celom telu. Prode otprilike tri nedelje dok telesni odbrambeni mehanizam ne pocne delovati protiv njih. Prvi simptom sifilisa je cir (prišt) na vagini ili penisu (mada se ponekad može pojaviti na usnama ili anusu kao posledica oralnog ili analnog kontakta). Potom se oko prišta oblikuje tvrdo tkivo. Prišt postaje bezbolan cir ili rana iz koje kaplje tecnost i konacno zarasta, ostavljajuci ožiljak, za šta treba obicno oko tri nedelje. Vecina ljudi obrati se doktoru kada se pojavi rana; doktor ce uzeti uzorak tecnosti iz rane i pogledace da li su otekli limfni cvorovi na preponama. Doktor potom izvodi i test krvi kako bi utvrdio da li su se stvorila antitela u organizmu. Prenos sifilisa na nerodeno dete dogada se putem placente (posteljice). Pomocu testa krvi, uradjenog u prvih deset nedelja trudnoce, može se dijagnostikovatii bolest kod majke pre nego što se prenese na dete - prenos se ne dogada pre dvadesete nedelje. Majka se može leciti penicilinom i roditi potpuno zdravo dete. Mogucnosti lecenja ranog sifilisa penicilinom ili drugim antibioticima su vrlo dobre, a moguce je leciti cak uznapredovalu bolest. Dnevne inekcije penicilina (zajedno sa probenecidom koji održava visok nivo antibiotika u krvotoku) daju se tokom otprilike deset dana, ili se jedna doza injektira u mišic. Ljudima koji su alergicni na penicilin daju se zamenski antibiotici. Uzrocnik sifilisa je bakterija Treponema pallidum, iz porodice spiroheta. T. pallidum je patogena treponema, i za nju je karakteristicno da se ne može videti obicnim, svetlosnim mikroskopom. Treponeme su jako osetljive na uticaje spoljašnje sredine, tako da ih brzo ubija vrucina, hladnoca, dezinficijensi.

Oblici bolesti

Syphilis venerea (Lues)

Klinicka slika
Tok sifilisa se može podeliti po fazama u tri razlicita stadijuma: primarni (inicijalni), sekundarni (rezolutivni) i tercijarni (destruktivni).

Syphilis initialis (primarni)
Klinicka slika. Nakon 2-3 nedelje inkubacije bolesti, na mestu ulaska treponeme u organizam nastaje primarni afekat. Promena je najcešce smeštena na spoljnim genitalnim organima muškarca i žene. Primarni afekt se pojavljuje u obliku bezbolne promene u obliku papule koja se za dan-dva raspada. Baza papule se raspada, dok ivice postaju sve tvrde. Tako nastaje ulcus durum (ili tvrdi cankir). Ivice ulkusa su uvek malo izdignute, a pod pritiskom se oseca na tom mestu otvrdnuce. Tvrdi cankir traje oko mesec dana posle cega spontano nestaje. Uz primarni afekat uvek nalazimo i uvecane limfne cvorove koji su uz to i tvrdi i elasticni, medusobno podeljeni, pokretni u odnosu na podlogu.

Syphilis resolutiva (sekundarni)
Kao rezultat rasipanja treponema po celom organizmu putem krvi i limfe nastaje rezolutivni stadijum sifilisa. Ovaj stadijum bolesti javlja se dva meseca nakon infekcije i obeležen je opštim i kožnim simptomima.

Simptomi na koži. Generalizovani limfadenitis pocinje se razvijati pre pojave egzantema (osipa). Roseola syphilitica primaria (prvi sifiliticni egzantem) je jedini sigurni sifilisticni osip.

Primarna sifilisticka roseola je makulozan osip, simetricno rasporeden, Osipi ne moraju biti simetricno rasporedeni, a morfe mogu biti razlicite velicine i oblika, najcešce su to papulozni osipi, ali mogu biti i makule.

Vrlo važan u dijagnostici bolesti je tamnocrveni makulozni osip na dlanovima i tabanima (palmoplantarni sifilid).

Condylomata lata (široki kondilomi) su papulozne promene karakteristicnog izgleda (relativno velike i plosnate papule)

Opšti simptomi sekundarnog sifilisa obeleženi su pojavom umora, nocne glavobolje (cephalea nocturna), bolovima u dugim kostima (dolores osteocopi), mišicima i zglobovima. Povišena telesna temperatura može biti prisutna.

Syphilis latens
Stadijum latentnog sifilisa karakteriše nepostojanje subjektivnih i objektivnih znakova bolesti. Jedini nacin dokazivanja bolesti su pozitivni serološki testovi.

Syphilis destructiva (tercijarni)
Ovaj stadijum sifilisa karakterišu promene koje dovode do destrukcije tkiva. Smatra se da do razaranja tkiva dolazi reaktivacijom bolesti u podrucjima gdje su zaostale treponeme koje nije uništio imunološki mehanizam. Promene se javljaju obicno 3-5 godina od primarne infekcije i obicno su vezane uz pad imuniteta u organizmu. U podlozi destruktivnog stadijuma stoje granulomi (granulomatozna upala). Promene na koži i sluznicama. javljaju se kao tuberozni sifilid i kao gume. Tuberozni sifilidi su grupe cvorica velicine 0,5 cm. Ako egzulceriraju onda ih karakterše tuberoulceroserpinginozni sifilidi. Gume su veci cvorovi, velicine 1 cm, koji su smešteni duboko u koži, koji u svojoj evoluciji rastu, srašcuju sa kožom, omekšaju i na kraju prazne na površinu putem fistula. Tercijarni sifilis može zahvatiti i krvne sudove (mesaortitis syphilitica i kao posledica toga aneurizma aorte), kosti i CNS (tabes dorsalis, progresivna paraliza). Otprilike 3-7% nelecenih slucajeva razvija sliku neurosifilisa.

Nevenericni sifilis

Syphilis connatalis
Konatalni sifilis je oblik bolesti koji nastaje kod dece tako što treponeme predu sa zaražene majke na plod preko placente.

Dijagnostika
Uzorci za dijagnostiku treponema mogu biti: bris površinskih lezija, tecnost, retko delovi tkiva i krv za serološka istraživanja. U novije metode spada korištenje tehnike PCR-a (Polymerase Chain Reaction) cime je moguce otkriti male kolicine DNA u razlicitom materijalu. Treponemski testovi dokazuju antitela specificna za treponemske antigene. Treponemski testovi postaju pozitivni tek posle pocetnih simptoma infekcije, a titrovi ostaju visoki u latenciji i nakon terapije.

a) FTA-ABS-test (Florescent Treponemal Antibody-Absorption Test) je standardni test indirektne imunofluorescencije (pozitivan je u 70-90% slucajeva).
b) hemaglutinacijski test blede treponeme je test pasivne hemaglutinacije; eritrociti se oblažu treponemama, zbog cega u kontaktu sa antitreponemskim antitijelima dolazi do hemaglutinacije.
c) imobilizacijski test blede treponeme temelji se na svojstvu antitreponemskih antitela da usporavaju i otežavaju kretanje treponema.
d) reakcija vezivanja komplementa (RVK) u kojoj je antigen T. pallidum iz testikularnih lezija kunica

Terapija
Antibiotska. Penicilin.






Slika Slika Slika
By Çâðê_DUP
#1133128
chija je to kita?
Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133129
Trichomoniasis








Slike 1, 2, 3- Uzrocnik bolesti protozoa Trichomonas vaginalis



Trichomoniasis

Bolest urogenitalnog trakta koja se u velikoj vecini slucajeva prenosi polnim putem. Žene se smatraju rezervoarom infekcije (25%), a muškarac faktorom širenja u populaciji (4% manifestnih parazitonoša). Od nepolnih nacina prenošenja bolesti treba izdvojiti kontaminirane sanitarne cvorove.

Mikrobiologija

Uzrocnik bolesti je protozoa Trichomonas vaginalis. Trofozoit, flagelat, stanovnik vagine i prostate. U vaginalnoj sluznici hrani se leukocitima i bakterijama.

Nastanak bolesti

Trichomonas vaginalis izaziva degeneraciju i deskvamaciju epitela vaginalnog epitela, što uzrokuje nakupljanje upalnih celija u tom podrucju.

Klinicka manifestacija

U vagini se javlja upalni sekret, redak, belicast ili žuckast, cesto penušav, sladunjavog mirisa, u kome se mogu naci mnogobrojni trihomonasi i leukociti. Vrlo cesto se uz osnovnu bolest razviju i gljivicna i bakterijska flora, što veoma pojacava upalu. Kod žena je ovakvo stanje vrlo neugodno. Tokom dužeg vremenskog razdoblja akutna upala se smiruje i prelazi u hronicnu fazu. Kod muškaraca, trihomonijaza prolazi sa blažim simptomima, najcešce pod slikom nespecificnog uretritisa uz serozni sekret.

Dijagnostika

Dokazivanje uzrocnika pod mikroskopom u nativnom preparatu.

Terapija

Metronidazol. Potrebno je istovremeno lecenje seksualnih partnera.


Slika
By Çâðê_DUP
#1133131
Malo morgen samo Metronidazol...
Odakle to prepisujes?Iz Prakticne zene,NADE?
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133133
Originally posted by *STATUS*
Trichomoniasis








Slike 1, 2, 3- Uzrocnik bolesti protozoa Trichomonas vaginalis



Trichomoniasis

Bolest urogenitalnog trakta koja se u velikoj vecini slucajeva prenosi polnim putem. Žene se smatraju rezervoarom infekcije (25%), a muškarac faktorom širenja u populaciji (4% manifestnih parazitonoša). Od nepolnih nacina prenošenja bolesti treba izdvojiti kontaminirane sanitarne cvorove.

Mikrobiologija

Uzrocnik bolesti je protozoa Trichomonas vaginalis. Trofozoit, flagelat, stanovnik vagine i prostate. U vaginalnoj sluznici hrani se leukocitima i bakterijama.

Nastanak bolesti

Trichomonas vaginalis izaziva degeneraciju i deskvamaciju epitela vaginalnog epitela, što uzrokuje nakupljanje upalnih celija u tom podrucju.

Klinicka manifestacija

U vagini se javlja upalni sekret, redak, belicast ili žuckast, cesto penušav, sladunjavog mirisa, u kome se mogu naci mnogobrojni trihomonasi i leukociti. Vrlo cesto se uz osnovnu bolest razviju i gljivicna i bakterijska flora, što veoma pojacava upalu. Kod žena je ovakvo stanje vrlo neugodno. Tokom dužeg vremenskog razdoblja akutna upala se smiruje i prelazi u hronicnu fazu. Kod muškaraca, trihomonijaza prolazi sa blažim simptomima, najcešce pod slikom nespecificnog uretritisa uz serozni sekret.

Dijagnostika

Dokazivanje uzrocnika pod mikroskopom u nativnom preparatu.

Terapija

Metronidazol. Potrebno je istovremeno lecenje seksualnih partnera.



Da dodam jos nesto jako vazno: Trihomoniasis se moze dobiti i u bazenima! Bakterija je veoma otporna i na hlor, a ako je bazen malo manje hlorisan, rizik je veliki, kod zena....Cuvajte se.
Korisnikov avatar
By *STATUS*
#1133158
*Ulcus molle * (meki chankir)


Meki cankir (ulcus molle, chancroid), akutna polna bolest, izaziva je uzrocnik Haemophilus ducreyi, prenosi se obicno polnim kontaktom, (obavezna je zaštita lekara, jer se bez zaštitne opreme i lekar može zaraziti, prvenstveno na rukama). Nakon inkubacije od 3 do 5 dana javi se vezikulofistula od koje potom nastane bolna ulceracija, ponekad i duboka (na penisu može prodreti i u uretru).
Ulkus mole je polna bolest koja se prenosi polnim putem. U našem podrucju nalazimo tek sporadicne slucajeve bolesti, i to uglavnom u luckim gradovima, vezano uz prostituciju.

Nastanak bolesti

Prilikom seksualnog cina (penetracije) bakterijski uzrocnici bolesti sa zaražene osobe prodiru kroz epitel genitalnih organa zdrave osobe gde izazivaju imunološki odgovor. Rezultat upalne reakcije je ulkusna tvorevina, tzv. meki cankir.

Mikrobiologija

Uzrocnik bolesti je gram negativna štapicasta bakterija Haemophylus ducrey.

Klinicka manifestacija

Nakon inkubacije koja iznosi 2-4 dana, na mestu ulaska uzrocnika u epitel nastaje papula. Papula prelazi brzo u pustulu, a nakon nekoliko dana pustula otpada, cime postaje vidljiv defekt koji se širi u dubinu i širinu. Kod muškaraca promena se najcešce nalazi na glansu penisa, ali se može naci i na testisima . Kod žena promena se najcešce nalazi na stidnim usnama. Ulkus mole cesto prate limfangitis i povecanje limfnih cvorova, što se može javiti odmah nakon pojave ulkusa, ili nakon više nedelja i meseci. Limfni cvorovi su povecani, medusobno slepljeni, bolni, srasli uz podlogu i kožu. Kad se cvorovi zagnoje, dolazi do pojave fluktuacije, perforacije i pražnjenja gnojnog sadržaja, nakon cega ostaju ožiljci.

Dijagnostika

Dijagnoza bolesti se postavlja anamnezom, klinicko, slikom i dokazom uzrocnika u razmazu gnoja ili nekroticnog tkiva iz ulkusa.

Terapija

tetraciklini i eritromicin


Slika Slika Slika
By Ulix
#1133159
Zoe, samo da dodam da Trichomonas vaginalis nije bakterija. :giggle:
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133176
Originally posted by Ulix
Zoe, samo da dodam da Trichomonas vaginalis nije bakterija. :giggle:

Aaaaaaaaaaa, grrrrrrrrrrrrrrrr :cupakosu:

Znala sam da cu zajebati; u stvari je na visem evolutivnom nivou od bakterije-nesto izmedju pljosnatih crva i bakterije. Protozoa.
By Ulix
#1133189
Originally posted by Zoe
Protozoa.
Jeste, protoza - flagelat; i strasno je sladak pod mikroskopom. :plavuso:
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133196
Originally posted by Ulix
Originally posted by Zoe
Protozoa.
Jeste, protoza - flagelat; i strasno je sladak pod mikroskopom. :plavuso:

Nisam videla pod mikroskopom, ali iz teorije znam da je mikroorganizam sa trepljama........ :)

:drkanje:


:smeh:
By Ulix
#1133201
Originally posted by Zoe
Originally posted by Ulix
Originally posted by Zoe
Protozoa.
Jeste, protoza - flagelat; i strasno je sladak pod mikroskopom. :plavuso:

Nisam videla pod mikroskopom, ali iz teorije znam da je mikroorganizam sa trepljama........ :)

:drkanje:


:smeh:
Gresi Zoe, sine moj, nije sa trepljama vec sa bicevima. Slicno jeste, ali isto nije. :)
:zakeralo:

PS
Slab sam na mikroorganizme. :blush:
By Ulix
#1133331
Originally posted by Zoe
(Politicki korektno bi bilo da naslov teme glasi:"Seksualno prenosive infekcije" ili "Polno prenosive infekcije")
Jos samo jedan komentar vezan za ovo.

Mislim da je (uz svo duzno postovanje) gorenapisano potpuno bezvezno. U svim mojim udzbenicima se koristi samo i iskljucivo termin "polno prenosive bolesti", a koristi se i u americkoj literaturi - STD - sexually transmited disease. Ne vidim potrebu da se to naziva "infekcijom", jer ne vidim zasto je i kako termin "bolest" uvredljiv ili pogresan.

A da ne govorim kako "infekcija" i "bolest" imaju razlicita znacenja. ;)

:merlinka:
Korisnikov avatar
By Zoe
#1133362
Mi smo tako ucili u NVO........bolest i infekcija i IMAJU razlicito znacenje, te otud i zato se i pazi. Bolestan je neko ko je vec inficiran i ima odredjene simptome, a infekcija je nesto potencijalno.......Zbog stigmatizacije i diskriminacije, ponajvise.
By Ulix
#1133368
Originally posted by Zoe
Mi smo tako ucili u NVO........bolest i infekcija i IMAJU razlicito znacenje, te otud i zato se i pazi. Bolestan je neko ko je vec inficiran i ima odredjene simptome, a infekcija je nesto potencijalno.......Zbog stigmatizacije i diskriminacije, ponajvise.
Drago je meni zbog NVO, ali hocu da kazem da Status nije nista pogresno i lose rekao, jer je to termin koji se redovno koristi, ne samo u medicinskoj literaturi kod nas, vec i u stranoj (otud sam naveo americku skracenicu, jer su oni ovako uzor politicke korektnosti).

Protiv stigmatizacije obolelih se ne treba boriti tako sto cemo stvari nazvati pogresnim imenom, vec tako sto cemo ljudima objasniti sta su STDs i kako se protiv njih bori. :doktor:
long long title how many chars? lets see 123 ok more? yes 60

We have created lots of YouTube videos just so you can achieve [...]

Another post test yes yes yes or no, maybe ni? :-/

The best flat phpBB theme around. Period. Fine craftmanship and [...]

Do you need a super MOD? Well here it is. chew on this

All you need is right here. Content tag, SEO, listing, Pizza and spaghetti [...]

Lasagna on me this time ok? I got plenty of cash

this should be fantastic. but what about links,images, bbcodes etc etc? [...]

Swap-in out addons, use only what you really need!