Deksametazon nemoj dugo da piješ, to je isto kao kad bi uzeo da muvu gađaš fotonskim torpedima u sred štaba Zvezdane flote. Odnosno, pogodiš muvu i sjebeš zgradu, znači ne treba za nešto što je sinuzitis da se daje per os deksametazon (sem u ekstremnim slučajevima, a ne verujem da si dotle stigao). Jeste da daje olakšanje, ali tegobe posle prestanka uzimanja leka se vraćaju, ponekad čak i u gorem obliku nego što su bile pre samog uzimanja leka (tzv. rebound fenomen). Dakle,
postepeno prestani sa tim.
Elem, sad kad već imam vremena da napišem nešto malo više o tome kako bi trebalo da izgleda taj dijagnostički protokol.
ORL specijalista će odradi
temeljan pregled, posle njega traži neke od sledećih analiza:
Kao prvo obično brisevi i snimak nosa i paranazalnih šupljina.
Zatim alergološki testovi.
Zatim pregled nosnog sekreta na eozinofile.
To je neka osnova. Na taj način se razgraniče neki osnovni tipovi sinuzitisa:
1. bakterijski - pozitivan bris na bakterije
2. alergijski - pozitivne alergološke probe
3. eozinofilni - povećan broj eozinofila u slinama (

), zapravo neka vrsta alergije na gljivice koje su svuda oko nas, izgleda da je češće nego što se misli.
4. idiopatski, ili vazomotorni - kada je naizgled sve u redu, ali sekrecija i tegobe postoje i dalje
Snimak nosa pokazuje dokle je proces stigao i da li ima nekih pratećih patoloških promena, a nema nekih anomalija (devijacija septuma, mada to može i pregledom da se vidi).
Dalja procena može da uključi čak i CT i endoskopiju sinusa.
Sve ovo radi se kod nas i čovek treba da bude uporan da stvari istera do kraja, ali u državnom sektoru to malo traje i traži vreme i živce.
To što živiš u Pančevu stvarno može da ukaže na to da su tvoje tegobe vezane za zagađenje (sumporni oksidikad se rastvore u sluzi nosa stvaraju kiseline koje deluju iritativno, zatim zako deluju i azotni oksidi, a da ne spominjem još i masu organskih rastvarača i kancerogena i raznih jedinjenja teških metala koji mogu da se nađu u vazduhu, a nemaju blagotvorno dejstvo na sluznice). E sad, zašto neki boluju a neki ne, stvar je i konstitucije. Ako hoćeš da vidiš da li ti čist vazduh prija idi na selo par nedelja, jedino ćeš tako da budeš siguran da li je prljav vazduh. To takođe ne menja činjenicu da mora da se provede kvalitetna dijagnostika, da nešto ne bi promaklo.
Kad se utvrdi uzrok, ako se utvrdi leči se.
Lečenje je komplikovano i zavisi od tog uzroka, a ovo je internet, a ne ordinacija, pa ti dajem samo kratak pregled šta može da se radi, za detalje ćeš morati kod nekog doktora - uživo.
Kod tebe uzrok trenutno nije poznat, a može tako i da ostane, na žalost, postoji termin "idiopatski" ili "nepoznate etiologije", koji kaž da medicina na trenutnom stepenu razvoja ne može da da definitivan odgovor zašto se nešto dešava.
Ukoliko ti kortikosteroidi daju olakšanje treba da pređeš na topikalne kortikosteroide, odnosno one koji se špricaju u nos u vidu spreja, kod nas su najpoznatiji Beconase, Flixonase i Nasonex /poređani od najslabijeg i najjeftinijeg, do najskupljeg i najefektivnijeg

/.
Potrebno je redovno ispiranje sluznice nosa: oni rastvori sa morskom vodom ili, najjednostavnije, fiziološki rastvor NaCla.
Što je češće moguće i inhaliranje vodenom parom - naravno možeš u vodu da staviš neku biljčicu koja lepo miriše, a mnoga eterična ulja imaju i baktericidno dejstvo tako da možeš da ih staviš u "kipuću" vodu
Kod alergija, ali i kod nekih formi idiopatskih rinitisa pomažu antihistaminici (Pressing npr.)
Mogu da pomognu i dekongestanti, kapi za nos, ako one nemaju zadovoljavajuće dejstvo, postoje lekovi koji se piju, Defrinol, npr.
Za najupornije slučajeve /i one izazvane anatomskim anomalijama/ moguće je i hirurško lečenje - endoskopski, dakle bez rezova, FESS metodom (Funkcionalna Endoskopska SinusoSkopija - neko piše i sa jednim S

). Tada se sljušti obolela sluznica i prošire ušća maksilarnih sinusa, to poboljša ventilaciju paranazalnih šupljina i oticanje sekreta. Relativno je uspešno, naravno, radi se kod nas.
I ovo je bilo samo ukratko i najosnovnije, za detalje pogledaj recimo ova dva teksta:
1.
http://www.emedicine.com/ent/topic338.htm
2.
http://www.emedicine.com/ent/topic510.htm