Njegova ekselencija, Boris Tadić, predsednik Srbije
Njegova ekselencija, Mirko Cvetković, premijer
Njegova ekselencija, Vuk Jeremić, ministar inostranih poslova
Njegova ekselencija, Svetozar Čiplić, ministar ljudskih i manjinskih prava
Brisel, 6. mart 2009. godine
Vaša ekselencijo,
Kao nevladina organizacija za zaštitu ljudskih prava koja se bori za jednakost i fundamentalne slobode lezbejki, gejeva, biseksualnih i transrodnih (LGBT) osoba mi pridajemo ogroman značaj donošenja sveobuhvatnog antidiskriminacionog zakona u svim zemljama kandidatima i potencijalnim kandidatima za članstvo u Evropskoj uniji.
Stoga, obraćavamo Vam se da bismo izrazili našu zabrinutost povodom povlačenja antidiskriminacionog zakona iz Narodne skupštine Republike Srbije.
Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava zajedno sa Koalicijom protiv diskriminacije pripremilo je konačan Predlog zakona za zabranu diskriminacije, koji obezbeđuje zaštitu od disrkiminacije po svim osnovama. Zakon je preporučen od strane relevantnih skupštinskih odbora i velikog broja stručnjaka iz oblasti ljudskih prava. Takođe, zakon je prihvaćen od strane Vlade Republike Srbije i poslat na usvajanje u Narodnu skupštinu. Međutim, samo dan pre početka sednice Skupštine 5. marta, tokom koje je trebalo da se raspravlja i glasa o Predlogu, on je povučen iz skupštinske procedure.
Prema informacijama koje smo dobili zahtev za povlačenje došao je od nekoliko verskih zajednica, tj. Srpske pravoslavne crkve (SPC), Rimske katoličke crkve, Islamske zajednice Srbije i Jevrejske zajednice u Srbiji, čija su glavne zamerke se odnosile na član 18, koji reguliše pitanje diskriminacije u polju religijskih prava, i član 21, koji zabranjuje diskriminaciju na osnovu seksualne orijentacije i rodnog izražavanja.
Kao što znate, LGBT osobe su suočene sa diskriminacijom, osporavaju im se osnovna ljudska prava i redovno su žrtve nasilja u Srbiji (npr. nasilni napadi marta 2008. pre održavanja Pesme Evrovizije i tokom septembra 2008. godine na beogradskom Queer festivalu; pretnje ubistvom i pozivi na nasilje nad LGBT aktivistima na Facebook-u i ostalim Internet mrežama; ubistvo transeksualne radnice Minje Kočiš).
Želimo da Vas podsetimo da se donošenjem antidiskriminacionog zakona nadoknađuju propusti koje je Evropska komisija identifikovala u Izveštaju Srbije o progresu za 2008. godinu (European Comission 2008 progress report on Serbia) u kome je istaknuto: „Opšti antidiskriminacioni zakon još nije usvojen. U praksi, diskriminacija je raširena, pre svega nad nacionalnim manjinama, Romima i ženama, kao i nad lezbejkama, gejevima, biseksualnim i transrodnim (LGBT) osobama.“ Usvajanje zakona takođe proističe iz međunarodnih obaveza prema zaštiti ljudskih prava koje je Srbija preuzela, kao i iz preuzete obaveze Srbije da u svoje uvede zakonska rešenja EU kao uslov za učlanjenje.
Uzimajući u obzir navedena pitanja i imajući u vidu izraženu privrženost Vlade članstvu u Evropskoj uniji zahtevamo od Vlade Srbije da vrati sadašnji Predlog zakona za zabranu diskriminacije nazad u Narodnu skupštinu bez promena odredaba koje zabranjuju diskriminaciju na osnovu seksualne orijentacije i rodnog izražavanja, kao i po drugim osnovama.
Srdačno Vaš,
Maksim Anmegičean, Programski direktor, ILGA Europe
CC (proslediti)
Gosp. Ivica Dačić, Prvi zamenik predsednika Vlade
Gosp. Božidar Đelić, Zamenik predsednika Vlade
Gosp. Rasim Ljajić, Ministar za rad i socijalna pitanja
Gđa. Milica Delević, Šef Kancelarije za evropske integracije
http://www.gsa.org.rs/cms-run/index.php ... &Itemid=61