Elem, jukie, lepo si to primetio, a još bolje si i sproveo taj experiment
Dirrty, to što te potera posle obroka je ono što si jeo prethodnog dana. Sadržaj se kroz creva kreće jako sporo, od osobe do osobe zavisi koliko, ali sasvim sigurno ne može da prođe desetak i kusur metara creva za pola sata.
Da ne ulazim sad mnogo u fiziologiju, ali od želuca pa do debelog creva sve je povezano prekih nervnih spletova koji praktično predstavljaju jedan zaseban, tzv. gastroenterički nervni sistem ili skraćeno GENS. Taj sistem ima čak više neurona nego cela kičmena moždina. Poenta je u tome da kada ti pojedeš nešto, rastezanje želuca pokreće dodatne peristaltičke talase (to znači da se crevo naizmenično sužava od početka ka kraju i pomera sadržaj unapred) kako bi se oslobodilo mesto za hranu koja dolazi iz želuca i koja će polako u narednih 2-3 sata da se oslobađa iz njega u dvanaestopalačno crevo. Dakle, kada taj talas stigne do debelog creva, povećava se pritisak u ampuli rektuma (to je proširenje 10-12 cm od analnog otvora u kojem se sakuplja feces) usled pristizanja novog sadržaja i kontrakcije (stezanja) zida. E sad, kada pritisak u ampuli rektuma dostigne određen iznos, pokreće se takozvani defekacioni refleks, odnosno jake izolovane kontrakcije završnog dela debelog creva koje mi osećamo kao nagon na pražnjenje. I tu dolazimo do poente cele priče. Vrednost pritiska, odnosno količina sadržaja potrebna da se pokrene defekacioni refleks razlikuje se od čoveka do čoveka. Kod tebe je to očigledno nešto manja vrednost čim trčiš u wc posle svakog obroka. Kod nekog se to dešava jednom dnevno, tačno u određeno vreme, kod nekog jednom u dva dana. Dakle, nije reč o brzini kretanja hrane kroz digestivni trakt (mada u nekim situacijama i to ima neku ulogu) već o osetljivosti rektuma na istezanje.
Verovatno nisi ništa razumeo, ali nema veze

Potrudio sam se da maksimalno uprostim stvari i izbacim stručnu terminologiju jer je priča prilično komplikovana. Meni je dobro došlo malo ovo podsećanje na neke osnovne stvari iz fiziologije
