Medicini treba leševa!
Splitski Medicinski fakultet kreće u novu akademsku godinu sa starim problemom nedostatka ljudskih tijela za praktičnu nastavu iz anatomije.
I ovogodišnji brucoši imat će na raspolaganju samo dva "islužena" leša, na kojima ne mogu obavljati seciranja, nego ih uglavnom samo gledati, zbog čega pada i razina praktičnog dijela ispita.
Medicinske svrhe
Iz Splita je, zbog ovog problema, prije pola godine krenula inicijativa za izmjenu i dopunu zakona kojom bi se premostio kroničan nedostatak leševa.
Dekanska konferencija, koju čine dekani četiriju medicinskih fakulteta u Hrvatskoj, saborskom je Odboru za rad, zdravstvo i socijalnu politiku uputila prijedlog amandmana Zakona o zdravstvenoj zaštiti, kojim bi se, na isti način kao i uzimanje dijelova ljudskih tijela radi transplantacije, ozakonilo uzimanje cijelih tijela u medicinske svrhe. No, amandman nije prošao.
— Tijela se, logično, mogu secirati samo jednom, a od naša dva leša jedan se koristi treću godinu zaredom, a drugi već petu. Studenti, kojih je ove godine još više nego lani, na tim će leševima, dakle, moći dobiti trodimenzionalan osjećaj dijelova ljudskih tijela, ali nemogućnost seciranja veliki je problem. To je isto kao da, primjerice, polazite kulinarski tečaj i da samo gledate, a ne kuhate – istaknuo je prof. dr. Ivica Grković, pročelnik splitske Katedre za anatomiju.
Kirurzi i pacijenti
Fakultet će stoga nabaviti plastične modele organa, ponajprije uha, grla i grkljana, te nekoliko plastičnih modela utrobe, što bi trebalo olakšati nastavu, u nedostatku pravih tijela.
Pročelnik Anatomske katedre objašnjava i kako je taj nedostatak loš i za kirurge, a onda eventualno i za pacijente.
— Neiskusni kirurzi trebali bi vježbati na leševima, kako se to radi u inozemstvu. To se odnosi i na endoskopske zahvate, koje bi prvo trebali isprobati na neživu tijelu, a tek onda prijeći na žive pacijente – zaključuje prof. dr. Grković.
Javila se dva donatora
Edukacijski standard podrazumijeva maksimalno 15 studenata po jednom ljudskom tijelu, pa Splitu nedostaju još najmanje dva leša. Oni kojima se sada koriste studenti na Zavodu za patologiju jesu tijela preminulih beskućnika, što je za sada jedini način na koji je Medicinski fakultet dolazio do leševa. Nedavno su, međutim, dvije osobe potpisale izjavu kojom nakon smrti tijela ostavljaju Fakultetu.
http://www.slobodnadalmacija.hr/20060906/split02.asp
-------------------------------------------------------------------------------------------
Ima li dragovoljaca?
Nemojte da krenu sami u potragu za leševima...
A sudeći po par zadnjih incidenata možda su već krenuli... :scared:
____________________________________________________________
Kopipejstao sam, skratio ako treba, dopisao komentar i naveo link.
