Originally posted by Frey
..i na kraju "Sidarta", zbog koje mi se smučio (jeftina filozofija)...
U osnovi cenim kada neko odbaci ono što mu se čini "jeftinom filozofijom" pogotovo u današnje vreme kada pisci neretko time koketiraju prilagođavajući se duhu vremena u kome sve mora imati novčanu vrednost tj. biti u kupoprodajnom lancu.
Dugo je opstojavala fraza kako "život nema vrednost"; međutim, moderne kapitalističke tendencije pokazuju da itekako ima, da se ta vrednost mora svakodnevno potvrđivati vlastitom vrednošću na tržištu ( o ratovima da ne govorim), a duši se naknadno priznalo postojanje izvan granica religioznog autoritarizma ali kao službenice upokorenog tela, dobrog zupčanika jednog sistema. Današnji miš maš pseudoreligiozni sistemi treniraju dušu (može i s navodnicima, kako god) ne više da bi je upravili nebu, nirvani itd. nego da bi kreirali maksimalno funkcionalno i iskoristljivo telo, a priče o samoaktualizaciji, životnoj sreći koju, kao eto, pružaju su plitka reklamna floskula. Setimo se samo debilne neoliberalne koncepcije "ljudskog kapitala".
Međutim, Hese je imao dva ljudska kvaliteta koji su njegovoj prozi dali veliku meru autentičnosti: konzekventni antiratni stav, još od prvog svetskog rata; stalno je imao sa moćnicima probleme oko toga. I, kao drugo, nepokornost, nemirenje sa jednom društvenom stvarnošću čije su se totalitarne tendencije unekoliko razlikovale od naše današnje stvarnosti. To ga je navelo na jedan izbor odbacivanja sveta i s tim povezan prilično asketski životni stil što je privuklo elemente istočnjačke filozofije i religije u njegovu prozu. Ali ne, najmanje što je Hese radio bilo je prodavanje nekakve jeftine filozofije.
Ključna reč kada je u pitanju misaona podloga njegove proze je uravnotežavanje. Budući da su ga veoma privlačile suprotnosti, opoziti svih vrsta, nije nikada čitaocima nudio neku plitku predstavu ravnoteže/ postizanja ravnoteže (drugačije rečeno sreće). Ali njegova dela se mogu shvatati kao prikazi tih procesa uravnotežavanja sa svom kompleksnošću koja iza toga stoji.