Sutra se održava drugi Split Pride, a danas su organizatori obavestili o konačnom rasporedu događanja i sigurnosnim merama. Sutra od jutarnjih sati na Queer.hr-u možete pratiti iz minute u minutu razvoj situacije u Splitu, uz izveštaje s terena i fotografije, a naš će video tim takođe biti onde!
Okupljanje za povorku počinje u Đardinu, u 14 sati, a sama povorka kreće sat vremna kasnije. Organizatori naglašavaju da prilikom dolaska do Đardina učesnici ne nose vidljiva obeležja Pride-a (kao i da ih skinete kada odlazite s povorke), dok će u parku moći preuzeti transparente, majice, zviždaljke, te se presvući. Tamo će biti i vode, jednako kao i kasnije, na Rivi - zato ne nosite sa sobom boce, jer će na ulazima u park čuvari pregledati učesnike. Svoje pištaljke, zvečke, bubnjeve, zastave i transparente međutim možete poneti - naravno, ukoliko neće biti uvredljivog ili nasilnog sadržaja.
Ukoliko tokom povorke dođe do verbalnih ili drugih provokacija, dobacivanja i sl., ne dajte se isprovocirati i ne odgovarajte na njih, kažu organizatori, nego ih ignorišite ili odgovarajte isključivo pozitivnim porukama (sloganima pride-a, zviždanjem, isticanjem transparenata...): „Pride je miran i nenasilan skup. Osim toga, u slučaju nasilnog odgovaranja na provokacije policija može protiv vas pokrenuti prekršajni postupak, te vas legitimisati. Sve napade, pretnje ili uvrede jednostavno prijavite policiji ili našim redarima/-kama."
Redare Pridea moći će se prepoznati po belim majicama s logom Split Pride-a, s nalepnicom "Redar/-ka" na rukavu, te će vam stajati na raspolaganju ukoliko budete imali bilo kakvih pitanja ili primetite bilo šta o čemu bi ih trebalo obavestiti (uključujući i neprofesionalno ponašanje policije, te osobe koje vam deluju sumnjivo).
Po završetku povorke, s Rive će biti organiziran policijski prevoz do lokacija na kojima ste smešteni. S obzirom na veliki broj učesnika/ca, organizatori mole za strpljenje u slučaju dužeg čekanja na prevoz, te javljaju da im se za sva pitanja može obratiti na brojeve 098/238 308 ili 095 444 00 40.
Podrška sindikata visokog obrazovanja i znanosti, Pusić odbijaučestvovati
Sindikat visokog obrazovanja i znanosti "Akademska solidarnost" uputio je otvoreno pismo podrške obema povorkama, u Splitu i u Zagrebu, kao i celoj LGBTIQ populaciji u njenom nastojanju da se izbori za zakonsku jednakost u ostvarivanju vlastitih prava te za društvo bez diskriminacije u privatnoj i javnoj sferi.
„Smatramo da koncept solidarnosti svih grupa u društvu predstavlja temelj dugoročnih promena kojima će se premostiti postojeće nejednakosti i podčinjenosti po svim osnovama. Stoga ovom prilikom pozivamo sve dionike sustava znanosti i visokog obrazovanja da svojim sudjelovanjem u povorkama ponosa u Splitu i Zagrebu aktivno izraze svoju solidarnost i uključe se u borbu za drugačije društvo." - piše u pismu.
S druge strane, Vesna Pusić se neće priključiti povorci u Splitu. „-Iako nam je do sada pet ministara potvrdilo dolazak na Pride, Vesna Pusić odbila je držati govor. Vlada nema jasan stav o istospolnim parovima. Ponašaju se kao da u Hrvatskoj ne postoje deca koja žive u takvim zajednicama, a ta deca nemaju jednaka prava kao i njihovi vršnjaci koji žive u heteroseksualnim zajednicama. Problemi se javljaju oko nasleđivanja, roditeljske penzije, zdravstvenog osiguranja" - istakla je Sanja Juras, javlja Hina.
Mirjana Kučer iz Udruženja Domine istakla je međutim i zaprimljene izraze podrške: "Direktnu pisanu podršku su nam dala četiri od sedam članova Županijskog povjerenstva za ravnopravnost spolova, potom Veleposlanstvo Danske, žene iz Foruma SDP-a Hrvatske, te Koordinacija europske feminističke inicijative čije smo mi članice", rekla je Kučer, dok je članica stranke Zelenih u EU parlamentu Marija Cornelissen iskustvo sudjelovanja u prošlogodišnjoj povorci proglasila strašnijim isustvom od Beograda i Budimpešte.
Pogledajte video s njenom izjavom koju smo snimili nekon prošlogodišnje povorke: