Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Svet

Seks je kriv za sve: EM Forster

timesonline.co.uk  ·  Velika Britanija  ·  Dodato: 14. JUN 2010

Višedecenijska misterija zašto EM Forster nije uspeo da napiše ni jedan roman nakon što je zašao u srednje četrdesete godine, je razrešena zahvaljujući hrpi tajnih papira u kojima autor otkriva svoje seksualne želje.

Forster nije napisao ni jedan roman u periodu od objavljivanja A Passage To India 1924. godine, knjige koja važi za jedno od njegovih najboljih dela, pa do svoje smrti 1970. godine.

Sada ove Forsterove beleške, uključujući i "seksualni dnevnik", koji su decenijam bili skriveni u Forsterovom nekadašnjem boravištu na univerzitetu Cambridge, ukazuju da je njegov kreativni poriv bio zaustavljen nakon što je pisac izgubio nevinost sa jednim ranjenim vojnikom na plaži u Egiptu, kada je imao trideset osam godina, a zatim je nekoliko godina kasnije sreo svog dugogodišnjeg ljubavnika, policajca koji je bio oženjen.

Forster je osećao da ne moze više da piše o heteroseksualnim vezama i engleskoj srednjoj klasi, temama romana koje su ga proslavile. "Bio bih poznatiji ili bih napisao i objavio mnogo više, ali je seks sve to omeo", napisao je Forster. Ovaj pisac, koji je svojim prijateljima bio bliži kao Morgan, što je bilo njegovo srednje ime, je napisao romane A Room with a View, Howard's End i Where Angels Fear to Tread do svoje tridesete godine, ali je njegov kreativni talenat bio sputan potisnutom homoseksualnošću.

"Forster nije imao seksualne odnose do svoje trideset osme godine, ali isto tako bez sumnje je znao, još od svog detinjstva, da je gej" izjavila je Wendy Moffat, vanredni profesor engleske književnosti na koledžu Dickinson u Pennsylvaniji.

Moffat je za novu biografiju koju piše o Forsteru došla do njegovih skrivenih beležaka. Ovi dokumenti sadrže i takozvani "seksualni dnevnik" i nalaze se na King's Collegeu u Cambridgeu, gde je pisac imao svoju sobu od 1946.godine pa sve do svoje smrti.

Nakon svog prvog seksualnog iskustva koje se desilo dok je Forster radio pri Crvenom krstu u Egiptu, pri kraju Prvog svetskog rata, Forster je zabeležio u svoj dnevnik "gubitak Č" ili čestitosti.

Ipak Forster je napisao svoj jedini gej roman, Maurice, o dvojici mladića na Cambridgeu i lovočuvaru, nekoliko godina ranije. Ovaj roman je objavljen tek osamnaest meseci nakon pisčeve smrti.

"Pisanje ovakvog romana je testament Morganovoj izuzetnoj imaginaciji" izjavljuje Moffat, a Forsterova biografija koju je Moffat napisala će biti objavljena 14. juna ove godine u izdanju kuće Bloomsbury.

Pisčevi dnevnici otkrivaju da su gotovo svi njegovi ljubavnici poticali iz radničke klase i da je tu bilo i vozača autobusa i mornara. "Želim da volim snažnog mladog muškarca iz niže klase i da me on voli, čak i da me povredi " napisao je Forster.

Njegove dve najznačajnije veze su obe bile sa policajcima, ironija, jer je u to vreme homoseksualizam bio ilegalan u Britaniji. Kako Moffat smatra, jedan od ove dvojice, Bob Buckingham, je bio Forsterova "životna ljubav".

Veza Forstera i Buckinghama je počela 1930.godine i trajala je, sa manjim izletima sa strane, sve do Forsterove smrti, 1970. godine. Sve ove godine Forster nije napisao ni jedan novi roman.

"Priča sa brakom je postala maskarada za Forstera." kaze Moffat. "Ipak, nije mogao da natera sebe da objavi Mauricea, što bi ga odalo."

Alan Hollinghurst, nagrađivani gej pisac kaže: "Sigurno je tačno za više pisaca i takođe i za Forstera da je potiskivanje seksualnosti bila jaka kreativna snaga, ali istovremeno sreća koju je on pronašao u vezi je od njega ugasila tu potrebu za pisanjem."

Buckingham je bio oženjen duži niz godina tokom ove veze, dok se Forster dobro slagao sa njegovom suprugom May i njihovim sinom Robinom.

Forster, čije su knjige pretočene u Oskarom nagrađivane filmove, je kupio Buckinghamovima kuću, obezbedio ih je tokom svog života i u svojoj oporuci. Pisac je bio duboko potresen kada je Robin umro u svojoj dvadeset devetoj godini.

Forster je umro u Buckinghamovoj kući nakon što je doživeo šlog u Cambridgeu. Odveden je u Buckinghamovu novu kuću u Coventry-ju, znajući da mu je ostalo još samo nekoliko dana.

Njegovi najraniji dnevnički seksualni zapisi se odnose na mladalačku mastrurbaciju. Forster je nastavio da zapisuje svoje misli duboko u svoju starost. Jedna gorka beleška kaže: "Sada kada imam osamdeset pet godina kako me nervira društvo za koje je homoseksualnost kriminalni čin."

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi