![]() |
|
Svet
Odbili raditi s gej parovima i dobili otkaz
crol ·
EU ·
Odabrao: M ·
Dodato: 18. JUN 2013
![]() Evropski sud za ljudska prava još jednom je doneo odluku u korist zaštite prava LGBT osoba i bračne jednakosti. Reč je o hrišćanski orijentisanom paru, Lillian Ladele i Garyju McFarlaneu koji su odbili sarađivati s gej parovima. Razlog: religijska uverenja. Oboje su vrlo brzo dobili otkaz, koji su prokomentarisali kao "čistu diskriminaciju". Potom su odlučili podići tužbu protiv svojih firmi i otići pred Evropski sud za ljudska prava. Sve se to odvijalo 2008. godine, kada je sud u prvoj presudi odbio optužnice, javlja PinkNews. Muškarac i žena žalili su se na presudu, a tačka na "i" stavljena je juče, kad je Veliko veće suda reklo konačno "ne" tužbi. Odluku suda pozdravilo je i Nacionalno sekularno društvo Ujedinjenog kraljevstva. "Srećom, najviši evropski sud danas je mudro sledio brojne lokalne sudove i odbacio pokušaje podnosilaca zahteva za religijsku ucenu u narušavanju zakona o jednakosti", izjavio je izvršni direktor, Keith Porteous Wood. "Velika Britanija ima najopsežnije zakone o jednakosti koji obuhvataju i snažnu zaštitu vernika i bili bi fatalno ugroženi, naročito oni koji štite LGBT osobe, da je Veliko veće poništilo presudu", dodao je. Ladele je bila zaposlena kao matičarka u londonskom matičnom uredu Islington Borough i odbila je sklopiti civilno partnerstvo gej para, a McFarlane je u Bristolu bio je savetnik za parove i smenjen je 2008., nakon što je odbio savetovati jedan gej par.
Vai Komentari
Pouka LGBT organizacijama Srbije: pravo na seksualnu orijentaciju kao osnovno ljudsko pravo nije isto kao i pravo na religijsku ispovest kao osnovno ljudsko pravo. Znaci sledeci put kada SPC pokusa da pomesa sljive sa breskvama pozvacemo se na odluku evropskog suda za ljudska prava i ako bilo kome iz SPC nije jasna ta odluka neka se obrate direktno sudu za obrazlozenje. Ukoliko nastave sa guranjem Adama i Eve u LGBT odnose stupaju u oblast krsenja odluke i tu konstruktivan razgovor prestaje. Zar ne?
Dedinje, Srbija ·
18.06.2013, 17:45
|
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi |
v3.6.5 | Copyright Notice © 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA. |