![]() |
|
Umetnost
Mala istorija sistemske cenzure queer umetnosti
crol ·
sad ·
Odabrao: m ·
Dodato: 26. FEB 2015
![]() Istorija umetnosti nije samo istorija dela i autora, već i istorija recepcije. A upravo se tim aspektom bavi aktuelna izložba Irreverent: A Celebration of Censorship u njujorškom Muzeju gej i lezbejske umetnosti Leslie-Lohman. U ustanovi koja se opisuje kao prvi gej i lezbejski muzej u SAD-u (osnovan 1987.) s kolekcijom koja broji preko 24.000 umetničkih dela, nova izložba bavi se onim delima koja su zbog polne orijentacije bila zabranjivana, osporavana, a često i uklanjana. Direktor muzeja Hanter O'Hanian tvrdi: "Izložba će se baviti radovima koji su bili isključeni iz glavnih umetničkih institucija zbog gej sadržaja. Ako se vratimo u osamdesete godine, vidimo da su određeni radovi bili isključeni jer su smatrani 'uvredljivima' ili "odveć riskantnim". No dodaje da iako naizgled živimo u vremenima koja deluju tolerantnija i dalje se isključuju neka dela kao i činjenice o nekim umetnicima, a sve zbog polne orijentacije. Kustoskinja Dženifer Tajburksi tvrdi da se izložba nadahnjuje inovativnim odgovorima na ključne trenutke istorije cenzure LGBTQ umetnosti u Kanadi, UK-u, Irskoj, Holandiji, Južnoafričkoj Republici, Švedskoj, Turskoj i SAD-u. Izložba se naslanja na dva bitna istorijska događaja, sistemsku cenzuru dela Roberta Mapletorpea tokom osamdesetih i devedesetih te na recentno povlačenje dela A Fire in My Belly Davida Wojnarowicza iz National Portrait Gallery u Vašingtonu. Spomenuto video delo napadnuto je od strane Katoličke lige kao "govor mržnje" (zbog kratke scene u kojoj mravi preplavljuju Hrista na krstu), a mnogi su u tome prepoznali isti mehanizam napada kao i u slučaju Maplethorpea te se tražilo ukidanje ili smanjenje subvencija za umetničke ustanove.
Cenzura je i dalje na delu Nova izložba, na kojoj učestvuje sedamnaest umetnika, čita se stoga i kao mala istorija moderne cenzure. Ta je cenzura, kako pokazuje istorija eksponata, preuzimala razne oblike, od oštrih protesta iz konzervativnih krugova (često verski intoniranih) preko povlačenja dela iz izlagačkih prostora do klasičnog vandalizma. Primera radi, jedna od prisutnih umetnica je Zanele Muholi koja je u fotografskoj seriji Being (2007.) zabeležila trenutke nežnosti među crnim lezbejskim parovima. Svojim je radovima implicitno kritikovala i prevenciju HIV-a/AIDS-a u Južnoj Africi. Godine 2012. lopovi su provalili u stan u kome je živela sa svojom partnerkom i očito ciljano uzeli samo arhivu njenih radova.
|
svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi |
v3.6.5 | Copyright Notice © 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA. |