Slavimo 20 godina postojanja
Gej Srbija
Srbija

Drama oko Evroprajda – isprečilo mu se i Kosovo i razne druge krize u zemlji

https://rs.n1info.com/  ·  Odabrao: JM  ·  Dodato: 28. AUG 2022
Foto: ASSOCIATED PRESS

Kako se došlo do zabrane "Prajda" nakon više godina nesmetanog održavanja i poruka državnih zvaničnika da je njihovo da osiguraju bezbednost? Sagovornici N1 smatraju da je to skretanje pažnje sa rešavanja kosovskih pitanja, odnosno da se radi o spinu i povlađivanju onima koji se održavanju parade protive.

Odluku da će „Evroprajd", čiji je cilj ukazivanje na probleme i diskriminaciju LGBT+ zajednice, biti otkazan ili odložen, predsednik Srbije pravdao je političkom situacijom u zemlji i pre svega krizom na Kosovu.

Samo nekoliko sati kasnije javnost je saznala i da su Beograd i Priština ipak postigli dogovor u vezi sa ulazno-izlaznim dokumentima. Koordinator „Evroprajda" kaže - čim je vest o rešavanju spora sa kosovskim vlastima izašla, bilo mu je sve jasno.

„Znači, sad je potrebno malo drame oko ‘Evroprajda' da se minimizira ta vest i da se ti svi tradicionalisti i branitelji, ne znam ni ja kakvih vrednosti nasilja i mržnje, ne okrenu protiv vlasti za te stvari. Tako da smo mi iskorišćeni za jednu vrstu spina", ocenjuje koordinator „Evroprajda" Marko Mihailović.

Smirivanje desnog dela javnosti i Srpske pravoslavne crkve - to je ključan razlog za ovakvu odluku državnog vrha, koji je sebi dao ogroman auto-gol na međunarodnom nivou, smatra urednica „Novog magazina" Jelka Jovanović.

„Svi oni ‘prajdovi' koji nisu mogli da budu održani, uključujući i onaj 2010. beše, sa užasnim demonstracijama i lomovima po Beogradu, u njima je učestvovalo jezgro onoga što danas čini desnu opoziciju i nažalost onoga što čini vlast. Tako da, nema tu, to je predsednikovo jako biračko uporište i on njima izlazi u susret", kaže Jovanović.

Ono što zbunjuje jeste činjenica da je problema bilo i prethodnih godina, pa se Prajd redovno održavao od 2014. godine, sa izuzetkom 2020. usled pandemije koronavirusa.

Reditelj Kokan Mladenović misli da je to bilo simuliranje demokratije.

„‘Prajd' nikada nije bio uistinu slobodan, jer je bio onako kontrolisan mnoštvom policije i u ograničenom kretanju. Mislim da se ova vlast oseća toliko moćno da prosto, ona više nema potrebu da simulira nikakve evropske vrednosti", smatra Mladenović.

Organizatori Parade ponosa ponavljaju - Prajd će se održati. Poručuje to i potpredsednica Zelenih i članica grupe za LGBT pitanja u Evropskom parlamentu u tvitu solidarnosti sa „Beograd Prajdom".

„Bićemo na Evroprajdu za tri nedelje i marširaćemo sa vama ulicama Beograda. Sloboda okupljanja je osnovno pravo. Stojimo zajedno u odbrani naših prava", poručuje Teri Raintke.

A malo pre nego što je „Prajd" otkazan, odnosno odložen, dolazak je najavio i američki ambasador."Sigurno, videćete me kako radim i druge stvari u znak solidarnosti sa Evropom. Zato sam siguran da ćete me tamo videti u nekom svojstvu", kazao je Kristofer Hil.

Pitanje je sada da li je Hila neko od vladajućih obavestio da ipak ne dolazi. A možda se, kao što deo društva koji podržava LGBT zajednicu planira, samo jednostavno pojavi 17. septembra na šetnji.

 

svet srbija region scena sport kolumna art & s-he-istory coming out zdravlje queeropedia queer filmovi muzika priče teorija prikazi i recenzije religija porno antibiotik intervju istorija sociologija psihijatrija & psihologija putovanja linkovi