Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Sport

10 najuspešnijih autovanih LGBT sportista i sportistkinja u istoriji

espreso  ·  Odabrao: m  ·  Dodato: 29. MAR 2016

Homoseksualnost je i dalje tabu tema u svetu sporta, ali ipak postoje muškarci i žene koji su skupili hrabrost da priznaju da su drugačiji. I pored neprihvatanja okoline, uspeli su da naprave velike karijere i vode normalan život.

Predstavljamo vam najuspešnije među njima!

1. Martina Navratilova (tenis)

Jedna od najboljih igračica svih vremena je 18 puta trijumfovala na Grend slemovima u singlu, a Vimbldon je osvajala čak devet puta. Priznala je lezbijka šest godina posle selidbe iz Čehoslovačke u Sjedinjene Američke Države.

Od tada je postala ikona LGBT zajednice, a u julu 2014. se venčala sa ruskom biznismenkom Julijom Lemigovom.

2. Bili Džin King (tenis)

Ova teniserka ima zaista neverovtanu kolekciju trofeja - 12 Grend slemova u singlu, 16 u dublu i 11 u miksu! Udala se 1965. i njen brak je bio u centru skandala, ali ne zbog njene seksualne orijentacije, već zbog priznanja da je imala abortus, što je u to vreme bila tabu tema.

Tokom tog braka je postajala svesna svoje seksualnosti, a javno priznaje da je homoseksualna 1981, godine i gubi većinu sponzora koje je imala. Udružuje se sa Martinom Navratilovom i njih sve zajedno započinju borbu za prava LGTB zajednice.

3. Jan Torp (plivanje)

Australijski plivač je jedan od najuspešnijih sportista koje je ova zemlja ikada imala. Na Olimpijskim igrama u Sidneju je bio najuspešniji učesnik sa čak 5 medalja, tri zlata i dva srebra. Popularni "Torpedo" je postavljao svetske rekorde čak 13 puta!

Godinama se u "zemlji kengura" sumnjalo i pričalo o tome da li je plivač gej, ali je Torp sve to demantovao u autobiografiji koja je objavljena 2012. godine. Konačno priznaje da je homoseksualac 2014. godine u intervjuu koji je dao za BBC.

4. Ameli Morezmo (tenis)

Nekadašnja najbolja teniserka sveta je vlasnica srebrne medalje sa Olimpijade 2004. u Atini i dve Grend slem titule - Australijan opena i Vimbldona 2006. godine.

"Iz ormara" izlazi kada je imala 19 godina, posle poraza od Lindzi Devenport na otvorenom prvenstvu Australije, na internacionalnoj konferenciji za medije. Rodila je sina 16. avgusta 2015, a trenutno je trener olimpijskog šampiona Endija Marija.

5. Džastin Fašanu (fudbal)

Jedan od dvojice engleskih fudbalera koji je priznao da je homoseksualac je vodio težak život. Roditelji ga napuštaju kao dete, pa je bio prinuđen da odrasta u domu za nezbrinutu decu. Karijeru u kojoj je promenio čak 22 kluba počinje u Noriču, a završava je na Novom Zelandu.

Ekskluzivno za engleski tabloid "San" 1990. priznaje da je gej i da je imao vezu sa oženjenim članom britanskog parlamenta, što izaziva pravu pometnju u engleskoj javnosti. Posle tog priznanja je imao velikih problema u pronalaženju klubova.

Jedan 17-godišnji Amerikanac ga 1997. godine optužuje za silovanje. Ta afera ga je potpuno uništila i sebi oduzima život u svojoj kući u Londonu.

6. Brus Džener (atletika)

Jedan od najpopularnijih američkih atletičara 1974. godine postaje državni šampion. Učestvovao je na Olimpijskim igrama 1972. u Minhenu i zauzeo desetu poziciju, a četiri godine kasnije u Montrealu osvaja zlatnu medalju.

U intervjuu koji je dao 2015. godine objavljuje da je promenio pol i postao Kejtlin i dolazi u centar interesovanja američkih i svetskih medija. Sada se bavi zastupanjem LGTB zajednice u medijima.

7. Greg Luganis (skokovi u vodu)

Osvajač četiri najsjajnija olimpijska odličja - po dva puta je trijumfovao u Los Anđelesu 1984. i u Seulu 1988. godine. Luganis je otkrio da je nastupao na Igrama u Južnoj Koreji nastupao znajući da je HIV pozitivan i izazvao brojne kontroverze, što ga je koštalo skoro svih sponzorskih ugovora koje je imao.

Američki sportista nikada nije krio da je gej, a sada se bavi zastupanjem LGBT prava i buđenja svesti o opasnosti od HIV virusa.

8. Tom Dejli (skokovi u vodu)

Britanski skakač je sa samo 12 godina uspeo da ostvari normu za učešće Igrama Komonvelta, ali nije imao pravo nastupa jer je bio premlad. Sa 13 godina postaje najmlađi prvak Britanije u istoriji. Iste godine učestvuje na Olimpijadi u Pekingu i ostvaruje plasman u prvih deset u obe discipiline u kojima je učestvovao. U Londonu 2012. osvaja bronzanu medalju.

Osvajao je zlata ne Evropskim i Svetskim prvenstvima, a da je homoseksualac priznaje sa 19 godina, na snimku koji je okačio na Jutjub. Veren je za scenaristu i dobitnika Oskara Dastina Lensa Bleka.

9. Dijana Nijad (plivanje)

Plivala je od Bahama do Floride 1979. godine razdaljinu od 164 kilometra i to je svetski rekord koji do dana današnjeg nije oboren! Nažalost, nikada nije uspela da ispuni san i nastupi na Olimpijadi jer je obolela od endokarditisa (upala srčanog mišića), koji ju je onemogućio da ponovi rezultate koje je postizala pre bolesti.

Zanimljivo je da je bila jedna od najbolje rangiranih igračica još jednom sportu - skvošu. Nikada nije krila da je lezbijka. Bavi se novinarstvom i takođe je aktivistkinja LGTB zajednice.

10. Tomas Hiclšperger (fudbal)

Nemački fudbaler je većinu svoje karijere proveo igrajući u Premijer ligi, a najveći trag na Ostrvu je ostavio u dresu Aston Vile za koju je nastupao četiri godine. U domovini je uspešno igrao pet sezona za Štutgart, sa kojim je osvojio Bundesligu 2007. godine. Sa reprezentacijom, za koju je igrao 53 puta, bio je vicešampion Evrope 2008. i trećeplasirani na Mundijalu 2006.

Penzionisao se 2013. u dresu Evertona, i te godine je priznao da je homoseksualac ,u intervjuu za "Di Zajt" za koji je rekao da mu život sa muškarcem mnogo više odgovara nego sa ženom i da je prihvatanje njegove seksualnosti bio proces koji je trajao godinama.

 

© 1999-2015 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.