![]() |
www.gay-serbia.com |
Gej parovi u Kaliforniji odlučili su da presaviju tabak i počnu zakonsku bitku oko referenduma kojim se zabranjuju gej brakovi u toj državi. Proces, koji američki mediji ocenjuju kao jedan od prekretnica za borbu gej populacije za svoja prava, mogao bi da dospe sve do američkog Vrhovnog suda.
Sudski postupak koji će odlučiti o budućnosti brakova pripadnika istog pola otpočeo je u San Francisku. Ovaj slučaj biće na neki način test da li za brakove pripadnika istog pola važe ustavne garancije o jednakoj zaštiti od diskriminacije većine koja se poziva na tradiciju i moral.
Međutim, protivnici homoseksualnih brakova smatraju da pomenuti sudski slučaj predstavlja borbu za dušu Amerike. Ovaj slučaj bez presedana u okružnom sudu koji će ispitivati odnose između homoseksualaca i brak uopšte, prvi je takve vrste na federalnom nivou, a na njemu će svedočiti parovi, intelektualci i protivnici gej brakova. Do ovoga je došlo nakon što se desilo da i pored prihvatanja gej brakova, koji su u poslednjih nekoliko godina legalizovani u nekoliko država i u Vašingtonu, zakonodavne vlasti, kao što je slučaj u Njujorku i Nju Džersiju, nedavno odbiju sklapanje brakova među pripadnicima istog pola.
Vrhovni sud SAD blokirao je postupak koji bi postao još jedan presedan samo nekoliko sati pre nego što je otpočeo, odbivši nalog sudije kojim se dopušta da suđenje bude prikazano na „Jutjubu". Protivnici gej brakova usprotivili su se tome rekavši da bi prikazivanje njihovog svedočenja „uzbudilo" i uplašilo svedoke.
Ovo suđenje je spojilo dvojicu advokata koji su svojevremeno bili na suprotnim stranama u slučaju Džordža Buša i Ala Gora o tome ko je od njih dvojice dobio predsedničke izbore 2000. godine. Tiodor Olson i Dejvid Bojsi udružili su snage ovom prilikom kako bi podržali dva gej para koji zahtevaju da se obnovi rešenje Vrhovnog suda u Kaliforniji iz maja 2008. godine, po kome je njihov brak u skladu sa zakonom. Peticija konzervativaca dovela je do raspisivanja referenduma u kome su kalifornijski glasači tankom većinom izglasali zabranu homoseksualnih brakova. Prošle godine taj isti sud je podržao odluku glasača iako je uvažio 18.000 već sklopljenih takvih brakova.Koalicija religioznih grupa poznata kao „Bračni projekat" kaže da se ovde ne radi o građanskim pravima. Oni tvrde da njihov predlog nije smišljen kao neprijateljski potez protiv homoseksualaca.
Blic