![]() |
www.gay-serbia.com |
Muzika trešti, svetla blješte a takmičarke se šepure na bini, mašu i šalju poljupce publici. Sve nose visoke štikle, bikinije i široke osmehe na licima. U pitanju je još jedan izbor za mis Venecuele, takozvani ''beauty superpower'' na kome se naglašava fizičko savršenstvo i koji je doneo dve titule mis univerzuma. Ovaj šou u Karakasu je, međutim, drugačiji.
Čak i ako se zateknete u dnu sale, primetićete da nešto ne štima kada su u pitanju takmičarke. One su zapravo muškarci. Veliki, bucmasti muškarci. Dobrodošli na izbor za Mis debelog gej momka Vencuele. Ovo takmičenje, prvo ovakve vrste, ruši tabue u društvu koje lepotu poistovećuje sa vitkošću.
''Želimo da pokažemo da i mi možemo biti prelepi i seksi'', kaže pedesetogodišnji Armas, organizator koji je zbog svoje zaobljene figure dobio nadimak Kompot. ''Pretrpani smo slikama mršavih ljudi. Vreme je da nešto uradimo povodom toga.'' Kroz paradirajuću homoseksualnost, ''cross-dressing'' i razmetljivost, ovo takmičenje podriva strast koju venecuelansko društvo gaji prema ovakvim izborima. Hiljade devojaka učestvuju na sličnim takmičenjima svake godine. Pobednice bivaju poslate u ''fabriku lepote'' u Karakasu, gde se strogim dijetama, fizičkim vežbama i operacijama staraju o njihovom izgledu. Takmičenje Mis debeli gej poštuje određene konvencije - paradiranje u večernjim haljinama i kupaćim kostitmima, govori takmičarki o tome kako pomoći siromašnoj deci - ali i ruši neke norme. Dok celulit ''kipi'' iz odeće, pričaju se ''masni'' vicevi, a može se čuti i veličanje istopolnih zajednica.
''Ja sam debela drag kraljica i volim moje telo. Imam divnog dečka koji me voli tako debelu'', kaže La Marakuča, starija drag kraljica. Imati višak kilograma predstavlja društvenu transgresiju. Venecuelanski muškarci koje odlazak u teretanu zamara, ali žele da se pokažu na plaži, ugrađuju u stomak implante kojima lažiraju trbušne mišiće. Mnogo ozbiljniji tabu je biti gej. Iako je u Venecueli diskriminacija na osnovu seksualne orijentacije zabranjena, homofobija je široko rasprostranjena baš kao i maltretiranje homoseksualaca od strane policije. U poređenju sa drugim latinoameričkim prestonicama poput Buenos Ajresa, Bogote i Meksiko Sitija, gej scena u Karakasu je ugrožena.
Transseksualci tvrde da se jedino mogu zaposliti kao kozmetičarke ili prostitutke, čime su izloženiji napadima. Prema podacima gej aktivista, samo ove godine je ubijeno više od 20 transseksualaca. ''Ima mnogo mačo muškaraca koji ne vole da vide druge muškarce u ženskoj odeći'', smatra Alberto Maja, dvadesetsedmogodišnjak koji se na bini predstavio kao Gospođica Aragva. ''To nije jednostavno za nas. Mačizam je zaraza.'' Predsednik Ugo Čavez podržao je gejeve u svojoj zemlji, ali je legalizacija građanskih zajednica za istopolne parove u Venecueli zaustvljena. Kao i druga takmičenja, Mis debeli gej izbegava uplitanje u polarizovanu venecuelansku politiku, premda je Gabrijel Silva, jedan od organizatora, formulisao svoje izlaganje ''čavezovskim'' rečnikom:
''Kao socijalista i revolucionar ne odobravam ovakva takmičenja, jer ih smatram paradom mesa. Večeras se, međutim, radi o nečemu drugom. Radi se o transformaciji.'' Iza scene, u sobi za presvlačenje, dvadesettrogodišnji Alberto Rodrigez oblači bodi, potom dugačku haljinu, stavlja karmin, periku, dugačke nokte i transformiše se u Gospođicu Laru. Ime je uzeo po jednoj od venecuelanskih republika.
''Izlazimo iz društvene senke, prihvaćeniji smo nego ranije.'', kaže Rodrigez. ''Doba u kome su gejevi linčovani a mršavi heteroseksualci uspostavljali ideal lepote se okončava. Mi, gejevi i debeli, imamo prava kao i svi ostali.'' Ovaj frizer je doputovao u prestonicu sa svojom porodicom koja ge je bodrila iz publike. ''Jako sam srećna, jer je ovo bio njegov san.'', kaže ponosno Rodrigezova majka. ''Pogledajte ga. Prelep je.''
e-novine.com