Gej Srbija

www.gay-serbia.com
Vesti

Partnerke lezbejki koje koriste vanmateričnu oplodnju mogu dobiti legalan status

kontra.hr · Velika Britanija · 20. Nov 2007

Britanska vlada će tokom trenutnog zasedanja Parlamenta doneti zakon kojim će se istopolnim partnerkama lezbejki koje su dobile decu vanmateričnom oplodnjom dati legalan status.

Najava je objavljena u utorak, tokom kraljičinog govora pred Parlamentom, a ovo je prvi zakon kojim će se zakonski priznati koncept porodice sa dve majke. Od sada, kada žena koja je u lezbejskoj vezi zatrudni pomoću veštačke oplodnje, partnerka će – čak i ako nisu u građanskoj zajednici – dobiti sva roditeljska prava, privilegije i obaveze.

Takođe, u ovom zakonu se kaže da davalac spreme neće imati nikakva prava, ali ni obaveze. Time će lezbejski parovi biti zakonski izjednačeni sa heteroseksualnim. Ipak, ovaj zakon ne uključuje gej muškarce koji imaju decu uz pomoć surogat majki.

Vlada je takođe najavila proširenje krivičnih zakona za zločine iz mržnje, koji će uključiti gejeve, lezbejke i transseksualne osobe.

Konzervativne grupe su osudile ovu najavu.

Predloženi zakoni se moraju podneti Donjem domu, gde treba da prođu glasanje. Tek nakon toga se podnose Domu Lordova.

kraj
© 1999-2010 GAY-SERBIA.COM. ALL RIGHTS RESERVED. GEJ-SRBIJA.COM. SVA PRAVA ZADRŽANA.