Stranica 1 od 1

Naslovi umetnickih dela

Poslato: 08 Sep 2008, 20:15
od Sunce
Koliko je vazan naziv umetnickog dela? Da li naslov treba (moze) da bude slutnja ili nagovestaj, precizni opis, kljucna rec, zagonetka ili odgovor? Postoje li pravila u davanju naslova?

Da li Vas je nekada, posle procitane knjige ili odgledanog filma, naslov razocarao ili Vam je previse "obecavao"?

Koje ste najcudnije naslove sretali?



http://www.b92.net/kultura/knjige/vesti ... _id=317408


Nagrada za najčudniji naslov knjige


Možda nije bestseler, ali je knjiga čiji naziv u slobodnom prevodu glasi "Grčki seoski poštari i brojevi koji ne važe", dobila literarno priznanje za najneobičniji naslov proteklih 30 godina.



"Grčki seoski poštari" dobili su najviše glasova na onlajn glasanju za nagradu Dijagram koje je organizovao književni magazin "Bookseller”.

Taj naslov dobio je više glasova od ranijih dobitnika godišnjih nagrada kao što su "Rasprave na drugoj međunarodnoj radionici o golim miševima" i "Koliko su zeleni bili nacisti?".

Drugo mesto zauzela je knjiga o zombijima pod naslovom "Ljudi koji ne znaju da su mrtvi", a treće "Kako izbeći ogromne brodove".

Pravila za Dijagram nagradu ustanovljenu 1978. godine nalažu da knjiga mora biti ozbiljnog sadržaja a da naslovi ne smeju biti tipa "štosa".

"Grčke seoske poštare", objavljene 1994, izdala je britanska filatelistička organizacija.

Koautor knjige Derik Vilan izjavio je da naslov uopšte ne smatra neobičnim.

"On tačcno opisuje ono što je u knjizi", rekao je Vilan Bi-Bi-Siju. "Knjigu je izdalo Helensko filatelističko društvo Velike Britanije i ona je zanimljiva za grčke filateliste".

Poslato: 08 Sep 2008, 21:48
od Simor
Ja generalno zaboravljam naslove. To mi je ogroman problem.

A što se "čudnih" naslova tiče, izdvajam naslov Ljubav je nežno crevo Aldo Buzija. Bar ga je tako prevela moja omiljena srpska spisateljica Jasmina Tešanović. Naslov u originalu glasi L'Amore É Una Budella Gentile, pa neka draga mi Ulixandra rekne koju o tačnosti prevoda ovoga "bizarnog" naslova.

Takođe, naslov pesme Čorba Bele Pesma koja na svinjac zaudara (Disznószarszagú Vers).

Poslato: 08 Sep 2008, 21:59
od mikka
Naslov cesto shvatam kao deo omota
nesto sto neki koriste da privuku paznju
a pozeljno je i da ima veze sa delom
ali uglavnom nema skoro nikakav uticaj na moju percepciju kvaliteta
osim u slucaju posebnih formi, npr. soneta
kada sam njegov naziv neretko natkriljuje i zaokruzuje sadrzaj pesme

Poslato: 08 Sep 2008, 22:09
od Tot
Originally posted by Simor
A što se "čudnih" naslova tiče, izdvajam naslov Ljubav je nežno crevo
Od istog autora "Standardni život jednog privremenog trgovca hulakopkama"

To je vrlo deskritivan naslov: Može da sadrži i neku ključnu reč piščeve poetike pa je zgodno da to onda bude nešto što nam se sviđa ili ne sviđa/odgovara, ne odgovara; udara u temelje našeg čitalačkog bića pa da budemo odbijeni ili poetično zapahnuti.

Recimo knjiga "Poslednji dani Emanuela Kanta" bi mogla filozofske protivnike velikog kenigsberškog filozofa sasvim odbiti ne znajući da bi, sasvim obratno, knjigom mogli biti zadovoljeni.

Poslato: 09 Sep 2008, 00:17
od SeoskiLola
Naslov dela mi je nebitan u smislu da svakako necu manje ceniti delo ukoliko mislim da je moglo poneti drugaciji naslov, meni interesantniji, neki koji bi po mom misljenju bolje opisao delo.

Bitan mi je samo u trenutku kad stojim pred policom knjiga. Vadim one ciji me naslovi zaintrigiraju (doduse, cesto se povedem i samim dizajnom ili ocuvanoscu knjige).
Trebalo bi da je dovoljno inventivan da privuce na prvu loptu pre svega publiku kojoj je namenjen, da ipak sadrzi neku odrednicu po kojoj bi se dalo naslutiti o kakvoj se prici radi itd.
Nije na odmet ni da sadrzi neku foru, dvosmislenost, faktor iznenadjenja...

Rado bih citao te Grcke postare kao i ostale navedene dobitnike Dijagram nagrade ali ne i Poslednje dane Kanta (sto dovoljno govori).

Moj predlog za nagradu bila bi Sa vrha Mesece planine gledala sam svoj okrugli grob.
U poslednje vreme sam iskljucivo zbog naslova uzeo npr. Bog malih stvari, Tumacenje ubistva... (i nisam ostao razocaran).
Tajni zivot pcela sa druge strane ne bih uzeo da nisam procitao i opis knjige - naslov mi je u tom trenu delovao previse bioloski (btw, savrseno odgovara savrsenom delu).
Gde sam ostao razocaran? Ne znam, mozda kod Idiota...

Poslato: 09 Sep 2008, 00:35
od decko
Koliko je vazan naziv umetnickog dela? Da li naslov treba (moze) da bude slutnja ili nagovestaj, precizni opis, kljucna rec, zagonetka ili odgovor?[/b]

Uhm...naslov koliko nije toliko i jeste bitan, bar meni to privuce paznju odmah. Kao sto neko rece, na to gledam kao na omot nekog filma koju naravno, u vecini slucajeva tezi tome da privuce paznju na ovaj ili na onaj nacin. Da ne bih nabrajao, nisam fan knjiga/filmova/etc koji u sebi suvise otkrivaju i u trenutku kad procitas daju neku jasnu sliku posto cesto unapred vec vidis o cemu je rec i gubi se neka draz u iscekivanju kraja i otrkivanju odgovora na pitanje 'zasto bas taj naziv'.

Postoje li pravila u davanju naslova?

Postoje, samo verovatno tu kljucnu ulogu igra izdavac knjige ili prod. kuca koja ce plasirati film pa zahtevaju da se prvobitni naziv promeni jer smatraju da nije dovoljno dobar ili nije primamljiv pa tvrde da ce to uticati na prodaju i promociju.

Da li Vas je nekada, posle procitane knjige ili odgledanog filma, naslov razocarao ili Vam je previse "obecavao"?

Uh...X puta...necu ni da nabrajam.

Koje ste najcudnije naslove sretali?

Ima ih dosta. Prvo sto mi pada na pamet za svaku kategoriju je:

Knjiga: If You Want Closure in Your Relationship, Start With Your Legs (procitah ovo negde i zamalo se nisam upisao od smeha :lol: )

Film: WRISTCUTTERS: A Love Story (zaista divan film sa moribidnim ali odgovarajucim nazivom)

Album: She Who Dwells in the Secret Place of the Most High Shall Abide Under the Shadow of the Almighty (Sinead O'Connor - totalno u njenom stilu, malo creepy ali svidja mi se i imam taj album :D )

Poslato: 09 Sep 2008, 17:39
od Hton
Originally posted by Sunce
Koliko je vazan naziv umetnickog dela?
U teoriji u opste nije vazan, ali zapravo u praksi jeste...narocito ako je u pitanju losiji umetnik :) A sto se tice ranijih epoha, naslovi su izuzetno bili vazni u Baroku.

Da li naslov treba (moze) da bude slutnja ili nagovestaj, precizni opis, kljucna rec, zagonetka ili odgovor?
Sto delo ima vise znakovnosti, to mu je sve manje potreban naslov, ali opet s druge strane neka dela se mogu doziveti u vise pravaca i tada, u koliko je umetniku stalo, treba da usmeri naslovom onoga koji se susrece sa umetnickim delom u smeru koji on to zeli.
Postoje li pravila u davanju naslova?

ne
Da li Vas je nekada, posle procitane knjige ili odgledanog filma, naslov razocarao ili Vam je previse "obecavao"?
da... nekad...nekada me jos vise odusevi
Koje ste najcudnije naslove sretali?
Položila sam glavu petla na panj, stala nogom na krilo i zamahnula sekirom, zatim koprcajuće telo odbacila daleko od sebe a krvavu glavu hitnula preko plota protiv uroka

Eva Ras

:wtf:

Poslato: 09 Sep 2008, 18:34
od V25
Ok, ovo sa Evom Ras je bizarno!

Poslato: 09 Sep 2008, 21:28
od Orlando the Lady
Sad mi je zao sto sam u sred, ipak, PAUZE.


Save page as... YES.

Poslato: 10 Sep 2008, 07:55
od jukie
Originally posted by Sunce
Da li Vas je nekada, posle procitane knjige ili odgledanog filma, naslov razocarao ili Vam je previse "obecavao"?
U toj kategoriji moram da pomenem "Ženski vodič za lov i ribolov" koji, kao što možete i da pretpostavite, NIJE knjiga eseja na temu lova i ribolova, sa odeljcima tipa "kako sam izabrala moju vernu drugaricu pušku Beti", "dileme: loviti Bambijevu mamu ili ne", "alternative crvima za pecanje" itd. što sam očekivao, je l'.