Stranica 1 od 1

Jelašić podneo ostavku!

Poslato: 23 Mar 2010, 16:46
od Sheytan
Guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić podneo je ostavku iz ličnih razloga. "Odluku neću menjati ni pod kojim uslovima", rekao je Jelašić. Do izbora novog guvernera obavljaće dužnost.

Na konferenciji za novinare u NBS Jelašić je rekao da ostavku podnosi iz ličnih razloga i da je o tome već obavestio predsednika i premijera Srbije Borisa Tadića i Mirka Cvetkovića koji su, kako je preneo, pozitivno ocenili njegov dosadašnji rad. Premijer je u prvim reakcijama izjavio da mu je žao što se guverner odlučio na ovakav korak.

"Ostavku dajem isključivo iz ličnih razloga i nije bilo nikakvih političkih pritisaka", rekao je Jelašić na konferenciji za novinare i dodao da njegova odluka ni pod kojim uslovima neće biti promenjena.

"Posle više od devet godina u NBS, od kojih tri godine kao viceguverner i tačno šest godina kao guverner, ja ću verovatno danas da zatražim prestanak radnog odnosa", saopštio je Jelašić novinarima.

"Funkciju guvernera nikad nisam shvatio kao jednu udobnu fotelju, gde ću sačekati penziju, već isključivo kao profesionalni i stručni izazov, što je naravno vremenski ograničen period", rekao je guverner i zahvalio se saradnicima u centralnoj banci na dosadašnjoj saradnji.

On je najavio da će tražiti da mu sa današnjim danom prestane radni odnos, a radiće dok Skupština Srbije ne izabere novog guvernera.

Prema njegovim rečima, nema novu poslovnu ponudu i nije doneo odluku gde će ubuduće raditi, ni da li će ostati u Srbiji, ali je napomenuo da prema Zakonu o NBS nema pravo da u narednih godinu dana radi u bankama u Srbiji..

Jelašić formalno ostavku podnosi Savetu NBS. Savet o tome obaveštava nadležni skupštinski Odbor za finasije koji odlučuje i o kandidatu za novog guvernera NBS.

Narodna skupština Jelašića je imenovala za guvernera NBS 25. februara 2004. godine, a na tu funkciju je stupio 1. marta iste godine.

Posle donošenja novog Ustava i Ustavnog zakona, 26. septembra 2007. izabran je ponovo za guvernera centralne banke sa novim mandatom od pet godina.

Poslednjih meseci guverner je vodio "tihi rat" za kurs dinara, odolevajući pritiscima privrednika i javnosti. U intervjuu "Novostima" početkom meseca rekao je da glavni zadatak NBS nije odbrana kursa, već stabilnost cena. "Očito ovde NBS kvari zabavu, jer pozajmljena sredstva ne želi da potroši", rekao je Jelašić.

Poslato: 23 Mar 2010, 17:02
od deran
što mrzim kad tako uviju prave razloge...privatno...nije nego...gde je sad onaj smajlišto kenja...:indijanac:

Poslato: 23 Mar 2010, 17:05
od Simor
Borisa Tadića za guvernera Narodne banke!

Ionako on vodi i ekonomsku i monetarnu i bezbednosnu i spoljnu i kulturnu i sportsku i obrazovnu i crkvenu i svaku drugu politiku. On je glavni i jedini bâba; on je žena za sve.

:veverica:

Poslato: 23 Mar 2010, 17:08
od deran
osetne su i primese jeremije,tako da ipak...:srbin:

Poslato: 23 Mar 2010, 17:09
od Delete
Znači li to da ipak ima nade da sexy Dinkić bude guverner NBS? :molise:

Poslato: 23 Mar 2010, 17:10
od deran
on je to odavno...

Poslato: 23 Mar 2010, 17:12
od deran
Originally posted by Delete

sexy Dinkić

i vic pride...:rotflmao:

Poslato: 23 Mar 2010, 17:14
od Rei
Nedostajace mi njegov glas, uvek mi je bilo simpatichno da ga slusham kako pricha, iako nisam razumeo niti me je zanimalo SHTA pricha :lol:

Poslato: 23 Mar 2010, 17:28
od Lucem Ferre
Čeka nas jeben period.. Možda je dobro što se Jelašić povlači, ali to ćemo znati kada čujemo ko će ga zameniti.. ali čeka nas jeben period :S

Poslato: 23 Mar 2010, 17:55
od unic0rn
a sto jaaa njega nisam voleo :zvizdi:

Poslato: 23 Mar 2010, 18:57
od ChristianTroy
:( :( Bas mi je bio simpa. Jedino sam njemu verovao od svih ovih nasih "bubalica". Mislim da je dobro vodio NBS. Cak i sad u krizi, jer ipak nas dinar realno ne vredi ispod 150 za evro. But sve ima svoj pocetak i kraj. Bas mi je zao sto odlazi. Nedostajace mi njegov umirujuc i stalozen glas i njegov prikriveni madjarski akcenat koji se tako dobro stopio sa nasim jezikom.
Mislim da je los potez da ode sada kad nam najvise treba. Ali dobro, covek ima "licne razloge''.
Cinjenica je da se u stanju krize najbolje pokazu ljudi koji nose inovativnost sa sobom, pa ko zna... mozda novi guverner bude imao ideju koja ce nam najzad olaksati da dodjemo do mesta koje zasluzujemo u regionu', mesto ekonomskog lidera na Balkanu. Sad mozemo samo da verujemo u to. :sunce:

Poslato: 23 Mar 2010, 19:18
od Dirrty
Nešto je nepovratno zeznuo, pa dao neopozivu ostavku dok ne otkriju posledice i ne optuže ga...

Poslato: 23 Mar 2010, 19:29
od Simor
Originally posted by ChristianTroy

i da dodjemo do mesta koje zasluzujemo u regionu', mesto ekonomskog lidera na Balkanu.
Zašto bi Srbija bila ekonomski lider u regionu? Na kraju krajeva, kakve su joj predispozicije za tako nešto? I otkada guverner čini da jedna zemlja bude ekonomski lider? Valjda je za to prethodno potrebna ekonomska liberalizacija o kojoj ovde nema ni govora?

Zar ne misliš da je Srbiji kao nedovršenoj državi i društvu u nastajanju potrebna jedna regionalna saradnja (bez bilo kakvih grandioznih sranja poput liderstva u regionu) i jedna suštinska demokratizacija i liberalizacija ekonomskih prilika da bi, za početak, postala entitet o kome je moguće govoriti u terminima države i društva?

Građani Srbije zaslužuju da žive u normalnom i slobodnom društvu. Da imaju slobodu da budu lideri u sopstvenom životu, a ne da svoje "liderstvo" crpe iz autoritarnih društvenih kategorija. Autoritarne liderske ambicije su Srbiju dovele do toga da bude balkanski isprdak a ne balkanski lider. Možda da posle autoritarnih monarhija, komunizma, nacionalizma i korupcionaškog tranzicionizma probamo sa nečim drugim? Da prepišemo recept onih država i onih društava koji čine zajednicu čiji deo tobože želimo da budemo?

Poslato: 23 Mar 2010, 21:12
od ZvezdasBG
Sad ce Dinkic da se proglasi VD guvernerom :lol:

Poslato: 23 Mar 2010, 21:33
od Mars
Originally posted by Simor

Borisa Tadića za guvernera Narodne banke!
Slažem se!

A kad jednog dana kraljici Elizabeti dosadi da se slika za poštanske marke - onda Boris i TO da počne da radi i mislim da će tek tada stvari da dodju na svoje mesto.

Poslato: 23 Mar 2010, 22:30
od ChristianTroy
Originally posted by Simor
Originally posted by ChristianTroy

i da dodjemo do mesta koje zasluzujemo u regionu', mesto ekonomskog lidera na Balkanu.
Zašto bi Srbija bila ekonomski lider u regionu? Na kraju krajeva, kakve su joj predispozicije za tako nešto? I otkada guverner čini da jedna zemlja bude ekonomski lider? Valjda je za to prethodno potrebna ekonomska liberalizacija o kojoj ovde nema ni govora?

Zar ne misliš da je Srbiji kao nedovršenoj državi i društvu u nastajanju potrebna jedna regionalna saradnja (bez bilo kakvih grandioznih sranja poput liderstva u regionu) i jedna suštinska demokratizacija i liberalizacija ekonomskih prilika da bi, za početak, postala entitet o kome je moguće govoriti u terminima države i društva?



A zasto ne bi bila? Govorimo o ekonomskom, a ne o politickom ili nekom drugom liderstvu. Postoje velike predispozicije za to. Odlican geografski polozaj, neiskoriscena prirodna bogatstva, bla bla bla....to vec svi znamo. I naravno da je bitna region. saradnja ali to je vec delom politicka sfera.
Ali kada govorimo o guverneru naravno da on ne cini da jedna zemlja bude ekon. lider, vec svojom monetarnom politikom moze da OLAKSA proces ekonomske stabilizacije i liberalizacije a tu je pre svega veoma znacajna cvrsta stabilizacija DOMACE valute. I tek tada moze da se govori o nekom ulaganju i privlacenju stranih investicija. Ovako, ko bi jos normalan hteo da ulaze u drzavu u kojoj domaca valuta divlja iz dana u dan?!

Poslato: 23 Mar 2010, 22:55
od Delete
Originally posted by Simor
Valjda je za to prethodno potrebna ekonomska liberalizacija o kojoj ovde nema ni govora?
O ekonomskoj liberalizaciji nema ni govora zato sto Srbija bespogovorno slusa naredbe MMF-a, a zna se da je stav te institucije u suprotnosti sa liberalizacijom bilo koje vrste, posebno ukoliko je rec o banana drzavama.
Sa jedne strane, takav stav je i opravdan, jer ako se vratimo samo koju godinu unazad, bice nam ocigledno da je do tzv. svetske ekonomske krize i dovela ekonomska (mada, ponajvise bankarska) liberalizacija.

Plasim se da je Jelasic predvideo bliski krah bankarskog sektora u Srbiji i zeleo da se na vreme ogradi od toga. Nesumnjivo ce i on biti prozvan kad dodje do toga, ali svako ko se nadje na toj poziciji, bice samo marioneta onih koji bankarski sektor podupiru svojim devoznim kapitalom pred najavljene posete MMF-a Srbiji.

Poslato: 23 Mar 2010, 23:01
od KiWi
Ja mislim da je ovde po sredi nešto sasvim peto, a ne "lični razlog"! Nije on neka kasirka pa da ne mora da obrazlaže zašto odlazi sa funkcije. On je guverner banke jedne države i dužan je da građanima obelodani zašto napušta funkciju. Zar je teško reći "Umorio sam se od sresnog posla!" ili "Žena oće još jedno dete, pa moram da se skoncentrišem" ili pak "Nafatirao sam se dovoljno, neka neko drugi sada bere zeleniš Srbije!".... Zar je teško?

Poslato: 23 Mar 2010, 23:05
od Delete
Originally posted by ChristianTroy
...a tu je pre svega veoma znacajna cvrsta stabilizacija DOMACE valute. I tek tada moze da se govori o nekom ulaganju i privlacenju stranih investicija. Ovako, ko bi jos normalan hteo da ulaze u drzavu u kojoj domaca valuta divlja iz dana u dan?!
Nema tu mnogo filozofije oko devalvacije i stabilizacije domace valute u odnosu na devize, postoje modeli po kojima se moze kontrolisati kurs bilo koje valute, i u zavisnosti od drzave, primenjuje se neki od modela.

Dosadasnji model je, bar prema mom, skromnom ekonomskom znanju, donosio kakve-takve rezultate (kurs nije divljao...ako bi neko da me demantuje, samo se setite devedesetih), s obzirom na to kakvo je stanje deviznih rezervi i kapital u Srbiji.
Eto, posto bi nadugo i nasiroko da pricas o stvarima, a krajnji rezultat tvoje price je presipanje iz supljeg u prazno, sta ti mislis, koji model bi trebalo primeniti na dinar (koji ja vrlo rado svrstam u grupu egzoticnih valuta, iako se domaci ekonomisti neretko pobune) da bi se kratkorocno smanjila devalvacija i stabilizovala inflacija?

Poslato: 23 Mar 2010, 23:07
od Delete
Originally posted by KiWi

Ja mislim da je ovde po sredi nešto sasvim peto, a ne "lični razlog"! Nije on neka kasirka pa da ne mora da obrazlaže zašto odlazi sa funkcije. On je guverner banke jedne države i dužan je da građanima obelodani zašto napušta funkciju. Zar je teško reći "Umorio sam se od sresnog posla!" ili "Žena oće još jedno dete, pa moram da se skoncentrišem" ili pak "Nafatirao sam se dovoljno, neka neko drugi sada bere zeleniš Srbije!".... Zar je teško?
Jeste, tesko je. Nije on kasirka u supermarketu da bi davao suvisle odgovore na takvo pitanje. Sto se mene tice, bolje sto je rekao da su posredi licni razlozi, nego da je dao neki isprazan odgovor, iz kojeg ne bismo zakljucili nista vise nego iz ovakvog obrazlozenja za davanje ostavke.

Poslato: 23 Mar 2010, 23:11
od Lucem Ferre
Plasim se da je Jelasic predvideo bliski krah bankarskog sektora u Srbiji i zeleo da se na vreme ogradi od toga. Nesumnjivo ce i on biti prozvan kad dodje do toga, ali svako ko se nadje na toj poziciji, bice samo marioneta onih koji bankarski sektor podupiru svojim devoznim kapitalom pred najavljene posete MMF-a Srbiji.
Upravo! :up:

Poslato: 23 Mar 2010, 23:26
od Mars
Slika

Čak i likom podsećaju na naše ekonomske eksperte...

Poslato: 23 Mar 2010, 23:30
od Tungi
Originally posted by Simor
Originally posted by ChristianTroy

i da dodjemo do mesta koje zasluzujemo u regionu', mesto ekonomskog lidera na Balkanu.
Zašto bi Srbija bila ekonomski lider u regionu? Na kraju krajeva, kakve su joj predispozicije za tako nešto? I otkada guverner čini da jedna zemlja bude ekonomski lider? Valjda je za to prethodno potrebna ekonomska liberalizacija o kojoj ovde nema ni govora?

Zar ne misliš da je Srbiji kao nedovršenoj državi i društvu u nastajanju potrebna jedna regionalna saradnja (bez bilo kakvih grandioznih sranja poput liderstva u regionu) i jedna suštinska demokratizacija i liberalizacija ekonomskih prilika da bi, za početak, postala entitet o kome je moguće govoriti u terminima države i društva?

Građani Srbije zaslužuju da žive u normalnom i slobodnom društvu. Da imaju slobodu da budu lideri u sopstvenom životu, a ne da svoje "liderstvo" crpe iz autoritarnih društvenih kategorija. Autoritarne liderske ambicije su Srbiju dovele do toga da bude balkanski isprdak a ne balkanski lider. Možda da posle autoritarnih monarhija, komunizma, nacionalizma i korupcionaškog tranzicionizma probamo sa nečim drugim? Da prepišemo recept onih država i onih društava koji čine zajednicu čiji deo tobože želimo da budemo?

Al' zato si ti tu da seres kao foka,i kada bi Srbija SVE imala i nista joj ne bi manjkalo,nasao bi joj opet manu:ua:

Poslato: 23 Mar 2010, 23:48
od Mariška
Sve u svemu, očekujem izbore čim prodaju Telekom.

Kao 1997.

Poslato: 24 Mar 2010, 00:03
od Simor
Originally posted by Delete

O ekonomskoj liberalizaciji nema ni govora zato sto Srbija bespogovorno slusa naredbe MMF-a
Pa, nisam siguran da se može napraviti ta vrsta korelacije, tim pre što otpore liberalnom tržištu u Srbiji možeš pratiti od '70-ih godina prošlog veka do danas i mislim da su u pitanju neki drugi faktori.

Poslato: 24 Mar 2010, 00:10
od Mars
Originally posted by Delete

O ekonomskoj liberalizaciji nema ni govora zato sto Srbija bespogovorno slusa naredbe MMF-a
Ja to nisam primetio.

Poslato: 24 Mar 2010, 00:15
od Delete
Izmedju ostalog, faktor prezaduzenosti, prvo Jugoslavije, a potom i njene naslednice Srbije.

Taj teret je guverner SFRJ Branislav Colanovic predao Bogoevu, a nakon njega i svi dosadasnji guverneri, prihvatali su tu nezahvalnu ulogu znajuci da se upustaju u upravljanje institucijom koja je potkopana sa svih strana.

Poslato: 24 Mar 2010, 02:00
od jukie
Sad će morati da snima porniće da zaradi za život

Poslato: 25 Mar 2010, 22:42
od Blond Brat
Na sta smo mi spali na jednog Jelasica... jadna baba Borka sta je docekala, da taj nesposobnjakovic dodje na njeno mesto, ponizenje. Steta sto nije dozivela da ga vidi kako daje ostavku.


:shrug: