Gay Serbia - Gej Srbija

www.gay-serbia.com
SUBOTA 31.07.10

Svet

Gej je OK? Prava različitih na roditeljstvo

lepotaizdravlje.rs  ·  Odabrao: Nikola  ·  Dodato: 27. FEB 2010
Scott Moore i partner Thomas

Vest o trudnom transseksualcu izazvala je veliku polemiku u javnosti. Da li oni koji su „drugačiji" moraju da imaju i drugačije želje i potrebe? A prava?

Većina vodi svoj mali život, tu negde, oko standarda i proseka. Pa, ipak, skoro svako ima i neku svoju posebnost, koja ga udalji od onoga što je prosečno i koju mora da podnosi sa manje ili više napora. Biti van svih standarda, prvi ili drugi u istoriji sveta i civilizacije i ljudskoga roda, mora biti veliko opterećenje.

Naročito zbog stava okoline da uglavnom žigoše one koji su "drugačiji". A opet, biti "drugačiji" ne znači da ste lišeni potreba, osećanja ili stremljenja koja imaju "prosečni". Skoro je nemoguće ostati ravnodušan na vest o tome da transseksualci iz Kalifornije Skot Mur i njegov partner Tomas očekuju dete. I Skot i Tomas rođeni su kao devojčice, ali je za razliku od Tomasa, Skot zadržao ženske polne organe. Ovaj par već ima dvojicu usvojenih sinova, uzrasta 10 i 12 godina, koje je rodila nekadašnja Tomasova devojka. Zamolili smo dr Mirjanu Milović-Tatarević, psihijatra, da prokomentariše ovaj „fenomen".


ZA: LJUBAV I POTOMSTVO

  • Pravo na identitet - osim prava na lično ime, neophodno je zadovoljiti svoje pravo na polni i seksualni identitet.
  • Pravo na različitost - živeti u skladu sa svojim potrebama i ne ugrožavati tuđe.
  • Pravo na ljubav - među parovima, unutar porodice i među prijateljima.
  • Pravo na potomstvo i pravo na ličnu sreću.


PROTIV: MEDIJSKE EKSPLOATACIJE

  • Indiskrecija - kojom se zadire u tuđu intimu.
  • Egzibicionizam onih koji svoje intimne detalje rado otkrivaju znanima i neznanima, da zadovolje njihovu radoznalost, a pre svega svoju potrebu za razotkrivanjem u javnosti.
  • Senzacionalizam - kojim se pristupa u opisivanju nečijeg života i nečije posebnosti.
  • Zloupotreba manjinskih privilegija - privlačenjem medijske pažnje zadovoljavaju se neke sekundarne potrebe, bilo za pažnjom, bilo za nekim drugim vrstama dobiti.

Lepota i Zdravlje

svet
srbija
scena
kolumna
art & s-he-istory
coming out
zdravlje
queeropedia
queer filmovi
muzika
priče
teorija
prikazi i recenzije
religija
porno antibiotik
intervju
istorija
sociologija
psihijatrija/psihologija
putovanja
linkovi