Zdravlje

U inat stigmi, o (svom) psihičkom zdravlju

Zdravo, živo!

Moderator: IriS

Postod *deni* » 24 Nov 2016, 18:06

I ja sam se preznojila od iritacije od ovakvih prigodnih Life Coach saveta, koje i sami znamo taksativno da nabrojimo ako treba i u 77., a ne u 7. tačaka, ali malo teže umemo da objasnimo KAKO te savete sprovesti u delo.

Imam dosta psihičkih smetnji, verovatno i psihoza, iako nemam zvanično niti jednu dijagnozu, sasvim izvesno patim od manično - depresivne bolesti, tj. bipolarnog poremećaja, zatim alkoholizma i još čitavog niza fobija.
Depresivne faze su dominantnije i duže, dok se manične pojavljuju pod uticajem alkohola, koji godinama (zlo)upotrebljavam.
Egocentrična sam, opterećena sobom, u stalnoj napetosti i anksioznosti, zapitanosti '' Ima li sve ovo smisla ? '', takođe me mori i strah od drugih ljudi. Dosta sam i asocijalna, vežem se tako za jednu, najviše dve osobe, sa kojima mi nije nelagodno, dok mi je sa ostalima nelagodno. I sve te pojave su konstante, ma gde ja bila. Eto, stanovala sam i u Beogradu, štonokažu u samom centru - u Dečanskoj ulici skoro godinu dana. Došla sam sa manjom grupom istomišljenika iz Novog Sada u prestonicu da bismo se bavili prostitucijom. Niti sam ja za sve to vreme u Beogradu išla u pozorište, štonokažu, niti sam istraživala grad, niti sam se kome od poznanika ( pa i sa ovog Foruma ) javila - ništa. Socijalno-poslovno-sexualni život se odvijao u stanu, jedino što sam išla na pijacu Zeleni venac, nekad i na Bajloni po potrepštine, ( a i da se zapričavam sa prodavačicama jaja ) i što sam išla u teretanu. Za ostalo volje imala nisam, a što je vreme proticalo - volja za bilo čim je postajala sve manja. Jedna duhovno-duševna praznina, uz redovne haj momente uz alkohol i drogu.
Korisnikov avatar
Boli me dusa pusti me

Pridružio se: 05.01.2004

Postod ZlatnaPtica » 25 Nov 2016, 17:08

Dženi, što ne pokušaš sa psihoterapijom? Ne kažem da radi čuda, ali bar ti pomogne da malo isplivaš na površinu. Mene su psihijatrica i lekići izvukli iz suicidalne krize, npr. Msm, ne valja ako si happy jedino kad se napiješ ili uradiš, valjda i sama kontaš da to može samo nizbrdo da ide... A i ono, ako ideš pristupom promene okruženja, ta promena valjda treba da bude suštinska, a ne iz jednog usamljenog stana u drugi usamljeni stan (makar stan bio i na Menhetnu).

Msm, serem, niti sam čkoluvala tvoju situaciju niti je na meni da ti udeljujem savete. Samo pitam. :pilence:
Korisnikov avatar

Pridružio se: 28.03.2011

Postod Blady » 25 Nov 2016, 18:29

Vremenom sve bolje i lakse uspevam da se izborim sa mnogim problemima.
Kroz ceo proces, koji sam prosla, od terapije, sada s vremena na vreme zakazem seansu sa psihoterapeutom.
Lekove slabo konzumiram, retke su situacije gde ih uzmem, i to uglavnom da bih se naspavala.
Rad mi je dosta pomogao da prevazidjem te situacije i razgovor sa sobom.

Cak razmisljam kako bih mogla neku radionicu upisati
Korisnikov avatar
Rendben van

Pridružio se: 07.08.2006

Re:

Postod *deni* » 25 Nov 2016, 20:02

ZlatnaPtica je napisao:Dženi, što ne pokušaš sa psihoterapijom? Ne kažem da radi čuda, ali bar ti pomogne da malo isplivaš na površinu. Mene su psihijatrica i lekići izvukli iz suicidalne krize, npr. Msm, ne valja ako si happy jedino kad se napiješ ili uradiš, valjda i sama kontaš da to može samo nizbrdo da ide... A i ono, ako ideš pristupom promene okruženja, ta promena valjda treba da bude suštinska, a ne iz jednog usamljenog stana u drugi usamljeni stan (makar stan bio i na Menhetnu).

Msm, serem, niti sam čkoluvala tvoju situaciju niti je na meni da ti udeljujem savete. Samo pitam. :pilence:

Ako, ako si udelio savet, ulozio si u to misaoni napor i vreme, teta Dzeni to ceni. I to je ad hok terapija s nogu. :pilence:
Korisnikov avatar
Boli me dusa pusti me

Postod Speculum Columbae » 25 Nov 2016, 20:08

psihoterapija, osobito ona dobra nije besplatna ni dostupna (malo nešto za studente i omladinu, ali i to je žali bože i vremena) i u ovoj zemlji i njinom zdravstvenom sistemu se tretira shodno tome kao luksuz, na veliku žalost.

većina ljudi koje poznajem i susrećem u srbiji iz svih slojeva i klasa je neprestano na ivici pucanja, i variraju od fizičkog nasrtanja na koga drugog, pa sve do toga da bi mogli u napadu da ubiju nekog, zaista je tako.
Korisnikov avatar
das Unheimliche

Pridružio se: 05.09.2008

Postod Anhedonie » 26 Nov 2016, 01:50

meni je samohipnoza/nereligijska meditacija i izucavanje filozofije pomoglo mnogo, kako vec nisam bio u prilici da priustim sebi kvalitetnu psihoterapiju, a lekovi meni ne bi pomogli da resim problem, samo zamaskiram (mada kontam da bi sve bilo ili lakse da prodjem kroz ili teze jer bih se manje trudio, znam sebe pa bih reko ovo drugo). pristojna alternativa, al voleo bih nekad da vidim koliku moc ima psihoterapija pa da mogu da uporedim.
Korisnikov avatar

Pridružio se: 03.01.2010

Postod *deni* » 27 Nov 2016, 11:41

Speculum Columbae je napisao:psihoterapija, osobito ona dobra nije besplatna ni dostupna (malo nešto za studente i omladinu, ali i to je žali bože i vremena) i u ovoj zemlji i njinom zdravstvenom sistemu se tretira shodno tome kao luksuz, na veliku žalost.

većina ljudi koje poznajem i susrećem u srbiji iz svih slojeva i klasa je neprestano na ivici pucanja, i variraju od fizičkog nasrtanja na koga drugog, pa sve do toga da bi mogli u napadu da ubiju nekog, zaista je tako.

Upravo tako. Ovi obicni neuropsihijatori po ambulantama za narod nisu u stanju ni muvu da izlece.
Dobijes ti neke lekove, balansere raspolozenja, ali kakve koristi imas od toga?
Prepisali i meni neke sedative svojevremeno, prijalo mi da ih pijem, nije da nije, ali sam i njih pocela ubrzo da zloupotrebljavam ne bih li utrnula, otupela ili zaspala po volji. Zato sam ih ubrzo batalila, svesna da cu postati i narkomanka, ako nastavim da ih gutam. :ozbiljan:
Korisnikov avatar
Boli me dusa pusti me

Postod Speculum Columbae » 01 Dec 2016, 16:07

lekovi nažalost imaju dejstvo samo ukoliko su praćeni adekvatnom i efektivnom terapijom usto.
Korisnikov avatar
das Unheimliche

Pridružio se: 05.09.2008

Postod *deni* » 06 Dec 2016, 11:25

Tačno. A adekvatna i efektivna terapija je kod nas misaona imenica.
Neuropsihijatori su vrlo ažurni u obavljanju rutinskih sudskih veštačenja, jer za to uzimaju finu lovu, a inače se sve svodi na kljukanje lekovima, najviše radi prosperiteta farmaceutske industrije.

Sad se setih jednog sramnog događaja iz vremena kad sam u sudu obavljala pripravnički staž.
Bila jedna žena - psihijatar, oniža, debeljuškasta, što je držala monopol na većinu veštačenja što se obavljaju po službenoj dužnosti i plaćaju iz budžeta. Visila je u sudu svakodnevno, išla sa suđenja na suđenje sa svojim stručnim mišljenjima i za svako uzimala po 4000 dinara, dnevno je tako ubijala sigurno po 20-ak hiljada dinara.
I uhvate je jednom kako je za dva različita suđenja priložila identično stručno mišljenje, samo ga prepisala i prilagodila imena i podatke, pukla bruka i novine pisale o tome. Međutim, nju to nije potreslo, izjavila je kako sa tim novinama ljudi i tako brišu dupe i nastavila svoju psihijatrijsku misiju . :doktor:
Korisnikov avatar
Boli me dusa pusti me

Postod alexandermagic » 06 Dec 2016, 11:43

Dakle, tu mozemo govorit o uspjesnoj preduzetnici pod krinkom psihijatrice. :ozbiljan:
Korisnikov avatar

Pridružio se: 23.09.2008

Prethodni

Povratak na Zdravlje